218 تفاهم‎نامه و قرارداد انتقال فناوری در بخش کشاورزی منعقد شد

مدیرکل دفتر تجاری‎سازی سازمان تحقیقات کشاورزی:
218 تفاهم‎نامه و قرارداد انتقال فناوری در بخش کشاورزی منعقد شد

مدیرکل دفتر تجاری‎سازی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی؛ از انعقاد 218 تفاهم‎نامه و قرارداد انتقال فناوری در این بخش خبر داد.
به گزارش خبرگزاری فارس از گرگان، مجید ولدان ظهر امروز در گفت‎وگو با خبرنگاران استان گلستان اظهار کرد: 218 تفاهم‎نامه و قرارداد از طریق سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در سطح کشور منعقد شده است.
وی با بیان اینکه 576  شرکت در بخش کشاورزی وجود دارد، تصریح کرد: 143 شرکت توسط محققان سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی ایجاد شده است که عمدتا بازار این شرکت‎ها داخلی است و هنوز به اندازه کافی توسعه پیدا نکرده‌اند.
مدیرکل دفتر تجاری‎سازی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با تاکید بر اینکه توسعه بازار برای محصولات دانش‎بنیان سخت است، ابراز کرد: محصولات دانش‎بنیان به دلیل اینکه در بازار سنتی و رایج نیستند برای معرفی به بازار با چالش مواجه می‎شوند به خصوص وقتی که بازار محصولات خارجی باشد.
ولدان از راه‎اندازی 17 مرکز رشد در کشور خبر داد و گفت: یکی از مراکز رشد در استان گلستان استقرار دارد و جزء مراکز موفق ما در سطح کشور است و محققان مرکز تحقیقات کشاورزی گلستان نیز جزء فعال‎ترین محققان شرکت‎های دانش‎بنیان هستند.
وی با اشاره به اینکه تعدادی از مراکز رش تا پایان سال جاری راه‎اندازی می‎شود، بیان کرد: تا پایان امسال تعداد مراکز رشد در بخش کشاورزی به 26 مرکز افزایش پیدا خواهد کرد.
مدیرکل دفتر تجاری‎سازی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی با بیان اینکه خروجی قراردادها و تفاهم‎نامه‎های ما تولید انبوه محصول دانش‎بنیان است، افزود: هدف ما از انعقاد این تفاهم‎نامه در حقیقت تولید ثروت در جامعه است.
ولدان اظهار کرد: استان گلستان استعدادهای خوبی در حوزه کشاورزی دارد، مرکز رشد این استان بر اساس ارزیابی عملکرد پیش‎بینی می‎شود که جزء سه مرکز رشد اول در سطح کشور قرار بگیرد.
وی از فقدان قوانین و ضوابط مشخص برای انتقال تکنولوژی ابراز انتقاد کرد و گفت: سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به صورت هیئت‎امنایی اداره می‎‎شود اما ضوابطی در سطح سازمان تعیین کردیم، اما هیچ ضابطه‎ای برای ارزش‎گذاری انتقال فناوری وجود ندارد و شاید جزء معدود دستگاه‎هایی هستیم که انتقال تکنولوژی را به طور رسمی انجام می‎دهیم.
این مقام مسؤول یکی از بزرگترین چالش‎های شرکت‎های دانش‎بنیان را در فقدان بازار محصول عنوان و اضافه کرد: شرکت‎های دانش‎بنیان در تولید محصول با مشکلاتی مواجه هستند اما این مراحل را پشت‎سر می‎گذارند و تولید انبوه هم دارند اما با فقدان بازار محصولات خود مواجه می‎شوند که باید تمهیداتی در این زمینه اندیشیده شود.
ولدان گفت: در ماده 43 قانون رفع موانع تولید؛ دولت موظف به تدوین برنامه حمایت از محصولات دانش‎بنیان شده است که این قانون در حال اجراست و امیدواریم که مشکلات حل شود.
وی افزود: تلاش می‎شود حمایت دولت از تولید محصول دانش‎بنیان کاهش پیدا کرده و به تقاضای محصول دانش‎بنیان معطوف شود.
مدیرکل دفتر تجاری‎سازی سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی در خصوص تولید محصولات تراریخته بیان کرد: ما معتقد هستیم که تولید محصولات تراریخته ارتباط غذایی مستقیم با انسان نداشته باشد که در این راستا پنبه تراریخته را می‎تواند تولید کرد، تولید برنج تراریخته در چالش کارشناسی باقی‌مانده است و مخاطراتی در این زمینه وجود دارد.
ولدان گفت: ساختارهای لازم در این زمینه شکل گرفته اما هیچ مجوزی برای تولید محصول تراریخته صادر نشده است، اگر این موضوع در دستور کار قرار بگیرد در ابتدا باید پنبه تراریخته تولید شود.
وی افزود: چند سال قبل گلخانه تراریخته ساخته شد تا فاز نیمه صنعتی تولید محصولات تراریخته از طریق گلخانه طی شود و رفع ابهامات آن انجام شود./ ل.ق 


24 آبان 1396 9:58
چاپ | ارسال به ديگران

سایت های مرتبط