همه استخدام ها در دولت یازدهم با برگزاری آزمون انجام شد

سازمان اداری و استخدامی:
همه استخدام ها در دولت یازدهم با برگزاری آزمون انجام شد

سازمان اداری و استخدامی کشور در واکنش به برخی شبهه افکنی ها درباره استخدام نیروها در دولت، اعلام کرد: در طول دوره دولت یازدهم همه استخدام­ها از طریق برگزاری آزمون انجام شده است.
به گزارش روز سه شنبه ایرنا از تارنمای سازمان امور اداری و استخدامی، این سازمان در پی درج خبری مبنی بر «استخدامی های دولت سناریویی از پیش تعیین شده اند» در یکی از رسانه ها در جوابیه ای اعلام کرد: در روزهای گذشته یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی بدون هیچ استناد روشنی در خصوص استخدام­های صورت گرفته در دولت اظهارات خلاف واقعی را بیان کرده است.
این جوابیه می افزاید: از آنجا که مباحث مربوط به استخدام در دولت یکی از موضوعات مهمی است که افکار عمومی همواره نسبت به آن حساسیت ویژه‌ای دارد و خلاف‌گویی و انتشار موارد نادرست در این باره موجب بی‌اعتمادی مردم به اصل نظام خواهد شد، بنابراین شایسته است همه رسانه‌ها در انتشار اخبار مرتبط با آن قبلا صحت و درستی آن را مورد سنجش قرار دهند.
در این جوابیه آمده است: در دولت یازدهم و دوازدهم تلاش شده است که در صدور مجوزهای استخدامی دستگاه­های اجرایی با در نظر گرفتن اسناد بالادستی، شرایط نظام اداری کشور و دستگاه­های اجرایی و وضعیت بودجه­ای دولت، تامین نیروی انسانی دستگاه­ها و مناطق جغرافیایی که نیاز بیشتری به نیروی انسانی جدید دارند در اولویت قرار گیرد.
«در این راستا بر اساس مصوبه شورای عالی اداری دستگاه­های اجرایی نسبت به تدوین سند برنامه نیروی انسانی خود اقدام و به سازمان اداری و استخدامی کشور ارائه کرده اند و صدور مجوزهای استخدامی پس از بررسی سند مذکور صورت می پذیرد. علاوه بر این، تامین نیروی انسانی مناطق محروم و کمتر توسعه یافته در اولویت مجوزهای صادره بوده است.»
سازمان اداری و استخدامی کشور تاکید کرد: بر خلاف اظهارات نماینده مبنی بر بی توجهی به شایستگی­ها در استخدام­ها، به اطلاع می­رساند دستورالعمل مربوط به آزمون های استخدامی در سال 1393 بازنگری شده و بر اساس ماده 44 قانون مدیریت خدمات کشوری مبنای استخدام پیمانی در دولت، شرکت و قبولی در آزمون­های استخدامی است. به گونه­ای که در طول دوره دولت یازدهم همه استخدام­ها از طریق برگزاری آزمون انجام شده است.
در ادامه این جوابیه آمده است: اگر چه در برخی از آزمون­هایی که از محل مصوباتی نظیر طرح مهرآفرین، مصوبات مربوط به استخدام­های موردی که برخی از آنها با مصوبه مجلس نیز صورت گرفته است، برخی از نیروهای شاغل در دستگاه­ها تبدیل وضع یافته­اند، ولی این دولت همواره مخالف استفاده از چنین ساز وکارهایی بوده و از زمان شروع به کار خود هیچ گونه مصوبه­ای، لایحه­ای یا دستورالعملی برای چنین استخدام­هایی صادر نکرده و هیچ­گونه تبدیل وضعیت نیروهای قراردادی جز از طریق قبولی در آزمون استخدامی صورت نگرفته است.
سازمان اداری و استخدامی در جوابیه خود تاکید کرده است: در آزمون­های استخدامی برگزار شده، همواره تلاش بر این بوده و خواهد بود که بر اساس قوانین و مقررات مربوطه عدالت برای همه داوطلبان رعایت شود. از این رو ایجاد هرگونه شائبه در ذهن داوطلبان در خصوص مشخص بودن افراد پذیرفته شده در آزمون های استخدامی سخن و عمل نادرستی است.
بر اساس این اطلاعیه، «بررسی مشخصات پذیرفته­شدگان و فرایند استخدامی آنها در سال­های اخیر می­تواند ناصحیح بودن ادعای رعایت نشدن عدالت استخدامی را نشان دهد و سازمان اداری و استخدامی کشور آمادگی دارد مواردی که نماینده مدعی استخدام خارج از ضوابط آن هستند را به صورت مصداقی بررسی و نتیجه را جهت استحضار مجلس شورای اسلامی اعلام کند.»
به گزارش ایرنا، هفته گذشته یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی مدعی شده بود « در استخدام ها نیروهایی جذب و وارد دولت می شوند که خاستگاه دولتی داشته و گرایش های آنها با دولت یکی باشد و به عبارت دیگر این استخدام ها سیاسی هستند.»
نماینده مجلس همچنین ادعا کرده بود که بسیاری از این استخدامی ها برای تبدیل عضویت نیروهایی است که قبلا بر اساس علاقه مسئولان و گرایش های سیاسی مستخدمین به صورت قراردادی در ادارات صورت گرفته است./ ل.ق 


14 آذر 1396 14:46
چاپ | ارسال به ديگران

سایت های مرتبط