از توسعه اشتغال با پروژه‌های کلان تا سرعت عمل در جذب تسهیلات

از توسعه اشتغال با پروژه‌های کلان تا سرعت عمل در جذب تسهیلات

در مجمع نمایندگان استان بر رونق اشتغال تاکید و اشاره شد اجرای پروژه‌های کلان، اشتغال بیشتر تولید و توسعه استان را در پی دارد.
به گزارش ایسنا، حجت الاسلام سید محمدباقر عبادی، نماینده مردم شهرستان‌های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس در مجمع نمایندگان استان با اشاره به آسیب مشاغل خرد این اظهار کرد: مشاغل خرد ممکن است به اشتغال تبدیل نشود لذا باید در این خصوص دقت نظر لازم انجام شود.
وی با بیان اینکه بهترین طرح های اشتغال طرح های میانه با اعتبار ۱۰۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان است، افزود: این گونه طرح ها بازدهی بهتری داشته و نظارت بر آن ها بیشتر است لذا موفقیت بیشتری نیز کسب خواهند کرد.
نماینده مردم شهرستان های بیرجند، درمیان و خوسف در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در اداره کار باید سامانه شفاف سازی ایجاد شود، گفت: شبهاتی برای مردم در خصوص پرداخت اعتبارات وجود دارد که با شفاف سازی و اطلاع رسانی باید برطرف شود.
وی ادامه داد: طرح های مصوب و پرداخت شده به همراه مبالغ و نام شخص باید برای مردم و مسئولین منطقه‌ای در قالب سامانه شفاف سازی ارائه شود.
تمدید زمان جذب اعتبارات اشتغال
نظر افضلی، نماینده مردم شهرستان های سربیشه و نهبندان در مجلس شورای اسلامی نیز در این جلسه اظهار کرد: زمان جذب اعتبارات اشتغال که تا پایان تیرماه در نظر گرفته شده باید تمدید شود.
وی با بیان اینکه باید مردم را در خصوص چگونگی اخذ اعتبارات اشتغال مطلع کرد، افزود: باید تدابیری اتخاذ شود که نمایندگان مجلس در کمیته‌های اشتغال شهرستان‌ها شرکت کنند در صورتی که طی دو سال گذشته هیچ اطلاعی از این کارگروه‌ها به نماینده‌گان داده نشده است.
نماینده مردم شهرستان‌های سربیشه و نهبندان در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: پرداخت تسهیلات اشتغال باید با سرعت عمل بیشتری صورت گیرد.
فرهاد فلاحتی، نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی نیز با اشاره به دیدار با نماینده ولی فقیه استان اظهار کرد: در این دیدار گزارشی از اقدامات انجام شده در دولت و مجلس ارائه شد.
وی با اشاره به تأکیدات نماینده ولی‌فقیه در خراسان جنوبی در خصوص عملکرد نظارتی نمایندگان مجلس، بیان کرد: همچنین در این دیدار مقرر شد مشکلات معیشتی، اشتغال و اقتصاد کشور با همپوشانی و همراهی بیشتر مسیر توسعه استان طی شود.
فلاحتی با تأکید بر اینکه توسعه نیافتگی استان ریشه‌دار است، عنوان کرد: در این زمینه عوامل مختلفی تأثیر گذار بوده که هرچند مسائل اقلیمی مطرح است اما توانمندی‌ها و ضعف‌های مدیریتی واضح تر است.
انجسام واقعی بین گروه‌های سیاسی و اجتماعی ایجاد شود
وی با بیان اینکه استان هنوز در ریل توسعه قرار نگرفته است، بیان کرد: راهکار این است که بین آحاد گروه‌های سیاسی و اجتماعی استان انسجام و همپوشانی واقعی و نه شعاری شکل بگیرد.
نماینده مردم قاین و زیرکوه در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: تا این امر محقق نشود گام‌های قوی در استان برداشته نمی‌شود.
فلاحتی با اشاره به اینکه علی رغم رفت و آمدهایی که انجام شده هنوز سرمایه گذار توانمندی از خارج استان در استان نداریم، تصریح کرد: همچنین تاکنون بسیاری از قول و قرارهای دولتمردان برزمین مانده که نیاز به پیگیری و هم‌پوشانی دارد.
وی اضافه کرد: باید این مسائل از سوی مسئولان پیگیری و از سوی همه آحاد و صاحب نظران نیز هم‌پوشانی انجام شود.
حل مشکلات اقتصادی استان نیازمند کمک های جدی است
رئیس مجمع نمایندگان خراسان جنوبی تأکید کرد: برای حل مشکلات اقتصادی و معیشتی مردم باید شرایط اقلیمی استان مدنظر قرار گرفته و کمک‌های جدی در این زمینه صورت گیرد.
محمدرضا امیرحسنخانی، نماینده مردم شهرستان های سرایان، بشرویه، طبس و فردوس در مجلس شورای اسلامی نیز، با اشاره به تفاهم نامه بین سازمان مدیریت، کمیته امداد و بهزیستی استان، اظهار کرد: در شورای اشتغال استان مصوب شده که سازمان های حمایتی بتوانند ۵۰ درصد تسهیلات خود را به غیر مددجوها اختصاص دهند.
وی با بیان اینکه شورای اشتغال به برخی پروژه‌های بزرگ تاکید ویژه دارد، افزود: اعتقاد داریم پروژه‌های کلان استان اشتغال بیشتری دارند و سطح توسعه استان را افزایش می‌دهد.
نماینده مردم شهرستان های سرایان، بشرویه، طبس و فردوس در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه اگر طرح‌های کلان اقتصادی اجرایی شود سطح دانش فنی و صنعت استان ارتقاء پیدا می‌کند، عنوان کرد: طرح تراکتورسازی فردوس اگر اجرایی شود تمامی صنایع زیردست فعال خواهد شد.
وی با بیان اینکه ۱۲ هزار میلیارد تومان اعتبار توسعه اشتغال پایدار روستایی در سطح کشور پیش بینی شده که متاسفانه جذب آن بسیار پایین است، گفت: خراسان جنوبی باید بیش از سهمی که برای استان در نظر گرفته شده جذب اعتبارات داشته باشد.
بیش از 80 درصد مردم خراسان جنوبی آسیب پذیر هستند
امیرحسنخانی ادامه داد: بیش از ۸۰ درصد مردم خراسان جنوبی آسیب پذیرند لذا بسته حمایتی باید شامل همه مردم استان شود.
وی با اشاره به اینکه بخش خصوصی توانمند در استان وجود ندارد، بیان کرد: وضعیت کشور فوق العاده بحرانی است لذا اگر نتوانیم مشکلات اقتصادی پروژه‌ها را بطرف کنیم هیچ اشتغالی ایجاد نخواهد شد.
نماینده مردم شهرستان‌های سرایان، بشرویه، طبس و فردوس در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در برخی از موارد اگر مسئولین استان ورود نکنند هیچ راهی پیش نخواهیم برد، اظهار کرد: نمایندگان مجلس پشتیبان بانک‌ها و همواره پیگیر مشکلات هستند.
وی با اشاره به اینکه اگر شرایط کشور فوق العاده حاد است همه مسئولین نیز باید به صورت فوق العاده کار کنند، افزود: شهرستان‌هایی که به هر دلیلی کم کارند باید آسیب شناسی و عقب ماندگی‌های آن ها جبران شود.
امیرحسنخانی خاطر نشان کرد: باید مجوزی اخذ شود که رسته‌های اشتغال در خود کارگروه استان تعیین شود. 


20 تير 1397 14:21
چاپ | ارسال به ديگران

سایت های مرتبط