استخدام حق‌التدریس‌های فنی و حرفه‌ای

عمران در نشست خبری خبر داد
استخدام حق‌التدریس‌های فنی و حرفه‌ای

رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای از تدوین آیین‌نامه جدید ارتقای اساتید دانشگاه فنی و حرفه‌ای بر اساس توسعه اشتغالزایی و مهارت‌آفرینی خبر داد.
به گزارش خبرنگار گروه علمی و دانشگاهی خبرگزاری فارس، ابراهیم صالحی عمران، رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای در نشست خبری صبح امروز با بیان اینکه دانشگاه فنی و حرفه‌ای به عنوان یکی از مأموریت‌گراترین دانشگاه‌های کشور جایگاه مهمی در آموزش مهارتی دارد، گفت: دانشگاه فنی و حرفه‌ای دغدغه اشتغال دارد و این دغدغه می‌تواند منجر به رشد اقتصاد شود، به طوری که در دنیا نیز توجه به آموزش مهارتی جزء برنامه‌های جدی تمام کشورهاست.
وی افزود: دانشجویان پس از فارغ‌التحصیلی باید احساس کنند از نظر اقتصادی فرصت‌های خوبی در اختیارشان قرار می‌گیرد و در این راستا وزارت علوم برنامه‌هایی برای توسعه کمی و کیفی در آموزش عالی دارد.
صالحی عمران از صدور مجوز ۳۲۸ رشته برای دانشگاه فنی و حرفه‌ای خبر داد و گفت: شورای گسترش آموزش به هیچ دانشگاهی مجوز این تعداد رشته را ارائه نمی‌کند، درحالی‌که برای دانشگاه فنی و حرفه‌ای این تعداد مجوز صادر شد و این مسئله نشان می‌دهد وزارت علوم عزم جزمی برای گسترش آموزش مهارتی دارد.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای افزود: دانشگاه فنی و حرفه‌ای ۵۲ مرکز دخترانه دارد تا فرصت‌های شغلی را برای دختران فراهم کند و قرار است ۵ مرکز دیگر به تناسب نیاز در استان‌ها برای دختران راه‌اندازی شود.
وی‌ ادامه داد: همچنین در شش ماه ابتدای امسال ۵۰ میلیارد تومان صرف تجهیزات و آزمایشگاه‌ها شده است.
صالحی عمران عنوان کرد: کیفیت آموزش مهارتی برای وزارت علوم بسیار مهم است و ما نباید برنامه‌های درسی‌مان به صورت ثابت بماند و پویایی در سرفصل‌های دروس مستلزم به روز کردن سرفصل‌ها بر اساس افزایش اختیارات دانشگاه است که وزیر علوم با ابلاغ آیین‌نامه شورای برنامه‌ریزی درسی دانشگاه فنی و حرفه‌ای این اختیارات را به دانشگاه فنی و حرفه‌ای داده است.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای گفت: در این راستا کمیته‌هایی نیز در زمینه‌های مختلف تشکیل شده و بر این اساس بنا داریم برنامه‌های درسی را برمبنای شایستگی‌محور به‌روز کنیم.
وی افزود: نیازهای استانی از نظر نیروی کار مورد بررسی قرار می‌گیرد و سرفصل دروس بر اساس تقاضای نیروی کار پاسخ داده می‌شود.
صالحی عمران اظهار داشت: همچنین طبق بند (ذ) ماده ۶۴، برنامه ششم توسعه قرار بود نیروهای حق‌التدریس قبل از سال ۹۰ دانشگاه فنی و حرفه‌ای ساماندهی شوند که شرایط آنها بررسی و از سوی هیأت امنای دانشگاه تأیید شد که مجوز استخدام نیز از سوی سازمان امور اداری و استخدامی اخذ و فراخوان داده شد و خوشبختانه تا امروز تقاضا از طریق سایت به دانشگاه ارجاع شده و کمیته‌ای دقیق، صادقانه و بدون حب و بغض تشکیل شد که تا امروز پرونده ۵۰۰ نفر بررسی شده و این افراد برای انجام مراحل قانونی استخدام معرفی شدند، پرونده ۵۰۰ نفر دیگر نیز در دست بررسی است.
رئیس دانشگاه فنی و حرفه‌ای از افزایش ارتباطات دانشگاه فنی و حرفه‌ای با نهادهای دیگر برای توسعه مهارت‌افزایی و تجاری‌سازی خبر داد و گفت: با اتاق بازرگانی، اتاق اصناف، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و شهرک‌های صنعتی تفاهم‌نامه‌هایی داشتیم، هفته گذشته نیز تفاهم‌نامه عملیاتی با دانشگاه آلمان به امضا رساندیم.
* تغییر آیین‌نامه ارتقای اساتید دانشگاه
 صالحی عمران گفت: تاکنون یک آیین‌نامه ارتقا برای اساتید تمام دانشگاه‌های کشور وجود داشته است، درحالی‌که مسیر ارتقا در دانشگاه فنی و حرفه‌ای متفاوت از دانشگاه‌های دیگر است و خوشبختانه نظر وزیر علوم این است که آیین‌نامه به سمت توسعه تجاری‌سازی تغییر کند و این آیین‌نامه در دست تدوین است.


6 آبان 1397 16:22
چاپ | ارسال به ديگران

سایت های مرتبط