در نوشتن رزومه صادق باشیم

در نوشتن رزومه صادق باشیم


 فقط ميخواهيد به هر قيمتي که شده استخدام شويد. اين امر کمي وسوسه کننده است تا کمي در نحوه بيان حقيقت در رزومهتان تغيير ايجاد نماييد.

چنانچه احساس ميکنيد با اين کار صرفاً قصد زيباتر جلوه دادن رزومه براي جلب توجه طرف مقابل را داريد، متأسفانه کاملاً در اشتباه هستيد. از نظر من اين کار همان دروغگويي است و شما مطلب يا موضوعي را به دروغ بيان ميکنيد.

در چنين شرايطي بدترين اتفاقي که ممکن است رخ دهد چيست؟ بدترين اتفاقي که با وجود دروغگويي ميتواند رخ دهد اين است که فرد در همان شغل پذيرفته شود!

اگر نميخواهيد تمام مدت حضورتان در ان شغل با استرس و اضطراب و ترس از اينکه مبادا فردي در واحد منابع انساني به شما مشکوک شود و پرونده شما را مجددا مورد بررسي قرار دهيد، بهتر است هيچ گاه در رزومه خود اين خطر ، بيان محتوا نادرست در رزومه، را نکنيد.

از جمله مواردي که بايد از آنان اجتناب نمود عبارتند از :

 

دروغگويي در مورد کارفرماي قبلي

 تصميم داريد در خصوص محل کار قبلي خود مطالبي را به دروغ بيان کنيد؟ پيشنهاد ميکنم در اين مورد بيشتر فکر کنيد. اگرچه شايد بيان اين مطالب دروغ موجب شود ماهها و يا سالها در آن شغل مشغول به کار باشيد اما بالاخره دستتان پيش کارفرما رو ميشود و آنگاه است که ديگر نميتوان چارهاي انديشيد.

يکي از افراد چندي پيش براي آنکه بتواند در شرکت مورد علاقهاش مشغول به کار شود در بخش سوابق شغلي چند شرکت معتبر و معروف را به دروغ نام برد وادعا کرد که در آنها سابقه کار دارد. وي در نهايت توانست در آن شرکت مشغول به کار شود اما هنگامي که نتوانست مسئوليتهاي محوله را به درستي انجام دهم کارفرما به او مشکوک شد و شروع به تحقيق در مورد تجربياتي که بيان کرده بود نمود.باقي ماجرا را خودتان ميتوانيد حدس بزنيد تمام دروغهايي که گفته بود برملا شد و از همه مهمتر آبرويش نيز رفت.

 

دروغگويي در خصوص مدرک تحصيلي

يک مديرعامل در شرکت دارويي بيان ميکند: « براي جايگاه شغلي در واحد حقوقي شرکت آگهي درخواست نيروي کار داديم. پس از بررسي رزومه هاي دريافتي يک مورد انتخاب و براي مصاحبه دعوت شد. داوطلب مورد نظر در رزومهاش فهرستي از مدارک و گواهي نامهها را بيان نموده بود اما در جلسه مصاحبه متوجه شدم هيچ يک از مواردي را که بدان ها اشاره کرده است را ندارد و يا به پايان نرسانده است. هنگامي که علت را جويا شدم و اينکه چرا اين موارد را در رزومهاش بيان کرده است در پاسخ گفت: « هيچ گاه از جانب شما به صراحت در خصوص اينکه مدارک مندرج در رزومه اخذ شده يا خير پرسيده نشد.» از به بعد شرکت تصميم گرفت در مورد متن آگهي و طرح سؤالاتي که شرايط را به وضوح مشخص نمايد بيشتر تلاش نمايد.

اثر دروغگويي در مورد مدرک دقيقاً به داوطلب شغل باز ميگردد حتي اگر در ابتدا کسي متوجه ماجرا نشود.

 

نيمه راستگويي

موضوع ديگري که در اين زمينه ميتوان بدان اشاره نمود در مورد عدم بيان مشاغل پاره وقت يا کوتاه مدت در رزومه دقت لازم را به خرج دهيد. امروزه شرکتها و کارفرمايان در سوابق افراد دقيق بيشتري کرده و موشکافي ميکنند. ممکن است با کمي بررسي در مورد سوابق داوطلب به مطالب متناقضي برخورد نمايند که آنان را در انتخابشان دچار ترديد نمايد. در چنين مواقعي نوع کار پاره وقت چندان اهميتي ندارد اما آنچه به ذهن کارفرما خطور ميکند چه موارد ديگري وجود دارد که داوطلب از کارفرما مخفي کرده است و شايد از ديد کارفرما حائز اهميت باشد.

 

دروغ در بيان عنوان شغلي

برخي از داوطلبان عناوين شغلي مربوط به جايگاهي که در گذشته مشغول بکار بودهاند را به دروغ با عنوان ديگري بيان ميکنند. به عنوان مثال فردي که به عنوان دستيار در واحد منابع انساني مشغول به کار بوده خود را با عنوان مدير منابع انساني بيان ميکند. به اين قبيل داوطلبان بايد هشدار جدي داد. تشخيص راست يا دروغ بودن چنين ادعاهايي بسيار آسان بوده و تنها اقدامي که کارفرما انجام ميدهد اين است که رزومه را از روند بررسي حذف ميکند و سراغ داوطلب بعدي ميرود.

 

چگونه بدون دروغگويي شغل مورد نظر را به دست آوريم

موضوع را همانگونه که هست بيان کنيد. مثلاً در مورد داوطلبي که در مورد مدرک تحصيلي خود دروغ گفت و در نتيجه فرصت شغلي را از دست داد. چنانچه اين داوطلب صداقت داشته و مطالب را آن طور که بود بيان ميکرد شايد به واسطه تجربياتي که در آن زمينه بدست آورده بود بدون در نظر گرفتن مدرک مرتبط ميتوانست در آن جايگاه شغلي مشغول به کار شود. اگر داراي مهارت و قابليتهايي هستند که مورد نياز است و با صداقت در مسير جستجو قدم بر داريد، خواهيد توانست موانع موجود را پشت سر بگذاريد. 

 

ارتقاء مدارک و گواهينامهها

اگر شغلي که خواهانش هستيد نيازمند مدرک دانشگاهي ميباشد که شما آن را نداريد بجاي آنکه اسامي واحدهايي را که در دوران تحصيل گذراندهايد فهرست نماييد به اميد آنکه به واسطه اين واحدهاي درسي بتوانيد به آن شغل دست يابيد بهتر است عزم خود را جزم نموده و سعي نماييد مدرک مربوطه را اخذ نماييد. بسياري از دانشگاهها و مراکز دورههايي برگزار مينمايند که به واسطه آنها ميتوانيد در برنامههايي که به صورت حضوري و غيرحضوري توسط متخصصان برگزار ميگردد شرکت نموده و مدرک مربوطه را اخذ نماييد.

 

توسعه روابط با افراد

برخي مواقع عليرغم آنکه فرد يک مهارت يا ويژگي را ندارد اما ميتواند به واسطه ارتباط با ساير افراد تأثيرگذار در شرکتي که قصد استخدام دارد اقدام مهمي انجام دهد. به دين صورت که از فرد معرف خود بخواهد تا شرکت را متقاعد نماييد فرصت انجام کار را در اختيار او قرار دهند. امروزه در جستجوي شغلي افراد معرف نقش بسيار مهـــم و به سزايي را ايفا ميکنند، از اينرو هر چه زمان بيشتري را صرف برقراري ارتباط با هم دانشگاهيها و دوستان و اطرافيان نماييد به نتايج بهتري دست خواهيد يافت. تمرين کنيد تا بتوانيد خواستهتان را به بهترين شکل ممکن و البته مختصر و مفيد براي طرف مقابل شرح دهيد. به وضوح شرح دهيد چرا در زمينه اي که فعاليت داريد بهترين هستيد و چگونه ميتوانيد در حل مشکلات کارفرما مشارکت داشته باشيد.

 

خود را بيشترمعرفي کنيد

براي معرفي خود در صورت لزوم ميتوانيد با طراحــــــــي يک وب سايت يا وبلاگ در حوزه فعاليتي خود ميزان تخصص تان را نشان دهيد و از طرفي با همکاران يا دوستان کنوني و قبلي خود در ارتباط باشيد. هر چه افراد بيشتري شما و زمينه فعاليتتان را بشناسند، براي جلب توجه سايرين نياز کمتري به دروغ گويي خواهيد داشت. اگر بتوانيد با توجه به حوزه فعاليت و تخصصي که داريد يک انجمن يا گروه تشکيل دهيد در اين حالت اين شغل است که به سمت شما ميآيد.

در هر حال به خاطر داشته باشيد که دروغگويي در همه فرهنگها واديان و به خصوص دين مبين اسلام امري نکوهيده است که به هر دليل نبايد ازآن به عنوان يک ابزاراستفاده شود.

 

ترجمه : الناز طالب زاده


چاپ | ارسال به ديگران

سایت های مرتبط