آشنایی با نحوه ارسال تقاضانامه شغلی اینترنتی

آشنایی با
نحوه ارسال تقاضانامه شغلی اینترنتی


همچون مکاتبات مکتوب و کاغذي ارسال تقاضانامه شغلي در فرآيند کاريابي اينترنتي امري ضروري به نظر ميرسد .چنانچه در حال جستجوي شغل و يا ارسال رزومه از طريق ايميل هستيد اولين تأثيري که کارفرما از شما دريافت ميکند به واسطه تقاضانامه شما خواهد بود.

به طور کلي ميتوان گفت برخي از نکات مربوط به نوشتن يک تقاضانامه الکترونيکي موفق همانند نوشتن يک تقاضانامه کاغذي است : حرفه اي بنويسيد، نگارش و املاء را رعايت نماييد و از همه مهمتر حتماً از نامه الکترونيکي استفاده نماييد. ساير نکاتي که بدان ها اشاره ميگردد صرفاً به تقاضانامه الکترونيکي مربوط ميشود و عدم توجه به آنها ميتواند شما را از رسيدن به جلسه مصاحبه و در نتيجه رسيدن به شغل مورد نظر بازدارد. در ادامه به نکاتي اشاره ميگــــــردد که هنگام نوشتن تقاضانامه الکترونيکي بايد بدان ها توجه نماييد.

 

قسمت مربوط به عنوان را هدر ندهيد

بنابر گفته کارشناسان آنچه در قسمت عنوان نوشته ميشود تعيين کننده آن است که آيا نامه شما خوانده ميشود يا خير؟ از اينرو نبايد قسمت مربوط به عنوان را خالي گذاشت و يا صرفاً عنوان شغلي را در آن نوشت. قسمت عنوان بايد به صورت واضح و خاص در مورد شغلي باشد که به دنبالش هستيد. به عنوان مثال «مدير ارشد مسلط به دو زبان براي جايگاه مديريت حسابداري».

 

از الگوي استاندار تقاضانامه استفاده نماييد

تقاضانامه راهمانند ساختار و بدنه اصلي ايميل بنويسيد و قسمت مربوط به آغاز ( در صورتي که نام واقعي دريافت کننده ايميل را ميدانيد حتماً ذکر نماييد) و قسمت پايان (با احترام، تشکر فراوان) را رعايت نماييد. در بين پاراگرافها خطوط خالي لحاظ کرده و در انتها براي پايان دادن به نامه از امضاء مناسب استفاده نماييد. هرگونه اطلاعاتي را که در کارت ويزيت خود درج کردهايد را ميتوانيد در خط مربوط به امضاء بنويسيد از قبيل شماره تماس و آدرس ايميل. به خاطر داشته باشيد در برخي موارد آدرس ايميل شما به صورت خودکار بر روي ايميل دريافت کننده نمايش داده نميشود.

 

تا حد امکان نامه کوتاه و مفيد باشد

مديران و استخدام کنندگان مشغله کاري بسيار دارند از اينرو تمايل دارند نامهاي که دريافت ميکنند حدود 150 کلمه و يا کمتر باشد. پاراگراف اول از اهميت بسزايي برخوردار باشد. به بيان ديگر بايد در همان پاراگراف اول تواناييها و توانمنديهاي خود را به خواننده نشان دهيد و او را مجذوب خود نماييد. با استفــــــاده از پاراگرافها و جملات کوتاه به بيـــان شرح مختصري در مورد خود بپردازيد چگونه فــردي هستيد و چه کارهايي ميتوانيد براي آنها انجام دهيد سپس در پاراگراف بعدي جملات خود را بسط دهيد.

 

ساده بنويسيد

چنانچه از برنامه خاصي براي نوشتن تقاضانامه خود استفاده ميکنيد پيشنهاد ميگردد در انتها ، تمامي موارد اضافه را حذف نموده و نامه را به صورت کاملاً ساده ذخيره نماييد. يک خط ايده آل از 40 حرف تشکيل ميشود. بعضي از ايميلها به طور خودکار خطوط طولاني را به خطهاي کوتاه تر دسته بندي ميکنند.

از بکار بردن رنگهاي نامناسب، حروف اختصار، علائم و آيکونها براي بيان احساسات و فونت نامناسب به جد اجتناب نماييــــــــــــــد در غير اين صورت نامه شما غير حرفهاي به نظر ميرسد. از بکار بردن مطالب و موارد شوخي و طنز نيز اجتناب کنيد، ممکـــن است خواننده متوجه منظور شما نشود و موجب آزار و رنجش او گردد.

 

 

خاص و منحصر به فرد باشيد

هيچ گاه يک طراح گرافيست نبايد براي آگهي شغلي نويسنده متون تبليغاتي درخواست شغل ارسال نمايد. اگرچه رقابت تنگاتنگي در بازار شغل حاکم است اما استخدام کنندگان همواره ابراز ميکنند براي يک جايگاه شغلي نامه هاي بسياري را از جانب داوطلباني دريافت ميکنند که به هيچ وجه براي آن واجد شرايط نميباشنــد. در واقع مديران استخـــدام کننــــده به دنبال موارد خاص در تقاضانامههاي الکترونيکي ميباشنـــــــد بدين معنا که خواهان مهارتها و توانمنديهاي خاصي ميباشند. تزئين و آرايش بي مورد هيچ ضرورت و لزومي ندارد. و از طرفي نوشتن جملاتي از قبيل «فرد سخت کوشي هستم» بدون آنکه براي اثبات آن قدمي برداشته و يا مطلبي بيان کرده باشيد از اهميتي برخوردار نيست.

 

کلمات کليدي فراموش نشوند

از آنجا که بسياري از شرکتها از برنامه و سيستمهاي خودکار براي بررسي و انتخاب تقاضانامه هاي ارسالي استفاده مينمايند، استفاده از کلمات کليدي مهارت محور ميتواند شانس انتخاب شما را به شدت افزايش دهد. حتي اگر براي جايگاه شغلي کنوني مناسب نباشيد به واسطه کلمات کليدي که در رزومه يا تقاضانامه خود بکار بردهايد ممکن است براي جايگاه شغلي ديگري مرد بررسي قرار بگيريد و يا رزومه و نامهتان براي جايگاه هاي شغلي احتمالي در آينده ذخيره گردد تا در مواقع مورد نياز مورد استفاده قرار گيرد.

 

با قانون آنها بازي کنيد

براي خواندن و يادگيري دستورالعملهاي ارايه شده از جانب شرکت براي ارسال رزومه و نامه وقت کافي بگذاريد و آن را به دقت مطالعه کرده و نامه خود را مطابق آن ارسال نماييد. بسياري از شرکتها روشهاي مورد نظرشان را در وب سايت خود درج ميکنند. مگر در صورتي که شرکت درخواست کرده باشد ضميمهاي همراه با ايميل خود ارسال نکنيد. برخي مواقع شرکتها براي احتياط و عدم درخواست ويروس ايميلهاي ضميمه دار را مسدود ميکنند.

 

دوباره بررسي کنيد

نامه الکترونيکي خود را از نظر املايي و نگارشي بررسي کنيد. به اين نکته توجه داشته باشيد برنامه هاي نرم افزاري معمولاً متون را از نظر نگارشي بررسي نميکنند. نامه را براي يکي از دوستانتان ارسال نموده و از او بخواهيد محتوا و نحوه نگارش آن را بررسي نمايد. و يا ميتوانيد نامه را براي خودتان ارسال نموده، خود را در جايگاه کارفرما قرار داده و بعنوان يک ايميل دريافتي آن را مورد بررسي قرار دهيد.

ترجمه : الناز طالب زاده

 

 


چاپ | ارسال به ديگران

سایت های مرتبط