آشنایی با نکته های برتر در نوشتن تقاضانامه شغلی

آشنایی با
نکته های برتر در نوشتن تقاضانامه شغلی


همیشه تقاضانامه ارسال نمایید
امروزه ارایه درخواست‌های شغلی آنلاین سبب شده بسیاری از افراد متخصص در زمینه فناوری اطلاعات از ارسال تقاضانامه سر باز بزنند، اما این دیدگاه اشتباه است. یکی از استخدام کنندگان در زمینه فنی می‌گوید:  به ندرت  تقاضانامه ای دریافت می‌کنم اما اگر یک مورد هم دریافت کنم حتماً خواهم خواند.

تقاضانامه متناسب با شغل بنویسید
برای آنکه نامه شما نسبت به سایرین برجسته تر به نظر
 آید نشان دهید چگونه می‌تـوانیـد الـزامـات و نیـازهای شغـلی را برآورده سازیـد. همیـشـه نامه خــــود را متنـاسـب با شرح وظایف شغلی
 مورد نظرتان تهیه نمایید. در مواقعی که کارجویان بجای آنکه صرفاً یک تقاضانامه کلی ارسال نمایند، به آگهی شغلی درج شده دقت می‌کنند و نامه را متناسب با آن می‌نویسند احتمال دعوت برای مصاحبه ازایشان به طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

احساسات خود را بروز دهید
مسئول استخدام یا کارفرما تمایل به دریافت تقاضانامه ای دارید تا بتوانید احساس داوطلب را در آن ببیند. می‌توانید در نامه از تجربیات واقعی خود صحبت نمایید اما به توازن دقت نمایید. به طور مثال اگر کارفرمایی اینگونه بیان می‌کند « به دنبال فردی هستم تا تمایل به مشارکت در رشد و پیشرفت شرکت داشته باشد.» شما باید در تقاضانامه خود عباراتی را بیان نمایید که بر این نیازها و خواسته های کارفرما تاکید شده باشد ، بیان عباراتی از قبیل : «این جایگاه شغلی شرایطی را فراهم می‌آورد تا بتوانم علایقم را با کارم همراه سازم، فعالیت در زمینه ............... از جمله علایق من است، و اطمینان کامل دارم می‌توانم دسترسی در بالاترین سطح ممکن  می‌توانم نیاز آن شرکت را برطرف نمایم».  

بر دستاوردهای خود تاکید نمایید
از آنجا که موفقیت‌های گذشتـه می‌تـوانـند فاکتـور خوبـی برای سنـجـش عملکردهای آتی باشند، باید عملکردهای خاص و دستاوردهای برتر شغلی خود را به کارفرما نشان دهید. کارفرمای مورد نظر به دنبال آن است تا در یابد چگونه دستاوردهای شغلی و فنی شما را به عنوان کارمند با ارزشی برای او بدل می‌سازد و به احتمال زیاد قادر به انجام موارد مشابه برای او خواهید بود. در اینجا به مثالی اشاره می‌کنیم که چگونه می‌تواند مزایا و تجربیات شغل قبلی شما را برای کارفرما بیان نماید:» اخیراً راه حل‌هایی برای نحوه تحویل طراحی نموده‌ام که ضمن داشتن خلاقیت و جلب رضایت مشتریان، افزایش سودآوری در سطح ثبت شده برای شرکت را نیز به همراه داشت.  تأثیرات حاصله (با در نظر گرفتن هر دو جنبه کاهش هزینه‌ها و کسب درآمد) برای کارفرمای کنونی حدود X ریال می‌باشد. 

موارد مرتبط با شغل را در تقاضانامه بگنجانید
کارفرمایان به دنبال مهارت‌های مرتبط با شغل هستند از این‌رو موارد فنی و حرفه ای مرتبط با شغل را در نامه خود بگنجانید. بیان مهارت‌های فنی مربوطه از اهمیت بسزایی برخوردار است. چنانچه  برای کارشناس فنی در زمینه خاصی آگهی شده است و شما در آن زمینه دارای مهارت هستید، تخصص خود را در ابتدا تقاضانامه بیان کنید. بدین صورت خواننده به محض گشودن نامه متوجه مهارت شما خواهد شد و بدین ترتیب شانس خود را برای حضور در جلسه مصاحبه افزایش می‌دهید.

صادق باشید
افراد اغلب مهارت‌های خود را در تقاضانامه به صورت فهرست بیان می‌کنند و در این میان مواردی را که در آن‌ها به طور کامل مهارت ندارند را نیز ذکر می‌کنند. ممکن است وسوسه شوید مهارت‌هایی را که به طور کامل در آن‌ها تخصص ندارید بیان کرده و یا در برخی از آن‌ها اغراق کنید اما اصلاً ایده خوبی نیست. به عنوان مثال فرض کنید دانش شما در زمینه یک برنامه تنها به این مورد محدود می‌شود که بتوانید به دوستانتان در نصب این برنامه کمک نمایید تا بتوانند آن را اجرا نمایند در چنین حالتی ندارد این برنامه را به عنوان یکی از مهارت‌های خود بیان نمایید. صرفاً در صورتی موردی را بیان نمایید که مطمئن هستید در آن از مهارت نسبی خوبی برخوردار هستید. فراموش نکنید صداقت حرف اول را می‌زند، دیر یا زود کارفرما متوجه ادعای نادرست شما خواهد شد و در این میان شما خجالت زده خواهید شد.

مختصر و مفید بنویسید
مدیران و استخدام کنندگان آنقدر مشغله کاری دارند که زمان کافی برای خواندن داستان زندگی شما در تقاضانامه  نداشته باشند. احترام خود به طرف مقابل را با مختصر نویسی و تمرکز بر نکات کلیدی نشان دهید. در نوشتن تقاضانامه می‌توان چندین پاراگراف را با یکدیگر ترکیب نمود و برای تاکید بر موارد کلیدی و مهم و همچنین راحتی هرچه بیشتر خواندن عبارات و یا کلمات را با علایم مشخص نمایید. یک راهکار موثر برای آنکه تا حد امکان موارد را به صورت مختصر و مفید بیان نمود این است که پاراگرافی شامل خلاصه ای از برترین و قوی‌ترین قابلیت‌ها و دستاوردهای فنی و حرفه ای خود بنویسید، می‌توان پاراگراف را با این جمله شروع نمود : برترین قابلیت‌های من عبارتند از... ، سپس به واسطه علائم فهرستی از مهارت‌های فنی، دوره های آموزشی، دستاوردهای قابل توجه و مدارک کسب شده را بیان نمایید.

نامه را با اطمینان به پایان برسانید
بجای آنکه نامه را با عبارت قدیمی مانند «منتظر خبر از جانب شما هستم» به پایان برسانید یک پایان قوی و با اعتماد به نفس کامل داشته باشید به عبارتی به کارفرما بگویید چه می‌خواهید و منتظر چه هستید، خواهان تنظیم قرار مقالات هستید. به عنوان مثال یک مدیر سیستم می‌تواند نامه خود را با بیان این جمله به پایان برساند « بسیار خشنود خواهم بود از اینکه فرصتی در اختیار من قرار دهید تا بتوانم مهارت‌های خود را برایتان شرح دهم و اینکه چگونه این مهارت‌ها در راستای تحقق اهداف شما  به کار خواهد آمد، طی چند روز آینده پیگیری خواهم نمود تا در صورت صلاحدید زمانی برای ملاقات تنظیم نمایید.»

هرگونه اشتباه احتمالی را رفع نمایید
تقاضانامه معرف شما در غیاب شما است، از این‌رو باید تا حد امکان کامل باشد. کارفرمایان بیان می‌کنند وجود اشتباه در تقاضانامه تصمیم آنان را برای دعوت داوطلب برای جلسه مصاحبه دچار تردید می‌کند. پس به طور کامل و 100 درصد اطمینان حاصل نمایید تقاضانامه‌تان عاری از هرگونه اشکال و اشتباه نوشتاری و نگارشی می‌باشد. هر چه زمان و توجه بیشتری صرف نگارش تقاضانامه نمایید به شغل مورد نظرتان نزدیک‌تر خواهید بود.

ترجمه و تلخیص : الناز طالب زاده


چاپ | ارسال به ديگران

سایت های مرتبط