تمرکز بر دستاوردها رزومه را برجسته می سازد

تمرکز بر دستاوردها رزومه را برجسته می سازد


متاسفانه بسیاری از کارجویان دستاوردهای تخصصی و حرفه ای خود را در رزومه وارد نمی کنند البته شاید این بدان علت باشد که رزومه را بر مبنای شرح وظایف شغلی خود و نه موضوعات دیگری تهیه می کنند. تهیه فهرستی از وظایف و مسئولیت هایی که در شغل قبلی خود داشته اید اطلاعات زیادی از توانایی های شما به کارفـــرما برای استخدام نمی دهد و ممکن است شما را به جلسه مصاحبه نرساند.

رزومه‌ای که می‌تواند  شما را به جلسه مصاحبه برساند؛

از آنجا که برای جایگاه های شغلی موجود رقابت بسیار وجود دارد، غیرمعمول نیست که متقاضیان بسیاری با مهارت ها، قابلیت ها و تجربیات مشابه برای یک جایگاه شغلی درخواست شغل ارسال کنند. نوشتن یک رزومه که بر دستاوردهای محسوس داوطلب متمرکز بوده نه آنکه صرفاً فهرستی از وظایف وی باشد کمک می کند تا ضمن آنکه رزومه به چشم کارفرما بیاید ، نتیجه شانس دعوت برای مصاحبه را افزایش می دهد.

وظایف چیزی مشابه دستاوردها نیستند؛

دستاوردها مواردی را شامل می شوند که در شغل قبلی خود انجام داده اید و تاثیرات مثبت در کار و مشارکت و همکاری در کسب و کار کارفرما را به همراه داشته است. دستاوردها به کارفرما نشان می دهند که شما قادر به انجام درست کارها می باشید. از جنبه دیگر، مهارت ها و دانشی که برای انجام امور روزانه به کار می‌گیرید به عنوان دستاورد تلقی نمی گردند مگر آنکه به طور خاص نشان دهید چگونه از آن دستاوردها به نفع کارفرما استفاده کرده اید.

 دستاوردها باید  قابل ارزیابی باشد

دستاوردها تنها راه اغراق آمیز برای بیان و توصیف مهارت ها و تجربیات نمی باشند. آنان اثباتی بر نحوه عملکرد گذشته شما می باشند. هنگامی که در بیان دستاوردها از اعداد و درصد استفاده می نمایید به‌طوری که قابلیت ارزیابی و سنجش پیــــــــدا می‌کنند بسیار قدرتمند می‌شوند. به این مثال توجه نمایید:» افزایش میزان فروش»، این جمله زمانی قدرتمند تر خواهد شد که در بیان از اعداد استفاده نمایید «افزایش 15 درصدی در میزان فروش».

چنانچــــــه در این زمینه عدد و میزان دقیق را نمی‌دانید می توانید تا آنجا که به مقدار دقیق نزدیک باشد عددی را به صورت تخمینی بیان کرده و اشاره نمایید که عدد به صورت تخمینی بیان شده است اما اطمینان دارید به میزان حقیقی بسیار نزدیک بوده و در صورت لزوم می توانند صحت موضوع را از کارفرمای پیشین جویا شوند.

 هر فردی دستاوردهایی دارد

یکی از اشتباه های رایج در میان متقاضیان شغلی این است که تصور می کنند تنها نوع مشارکت در فعالیت‌های شرکت که به حساب می آید افزایش میزان فروش شرکت یا جذب مشتریان جدید می باشند. بی شک فروش مبحث بسیار مهمی است اما راه های بسیاری دیگری وجود دارند که به واسطه آن ها می تواند تاثیرات مثبت خود را به تصویر بکشید، و نباید صرفاً به سبب آنکه در قسمت فروش فعالیت نداشته اید تصور نمایید تاثیرگذار نبوده اید. از جمله سایر مواردی که می توانید مشارکت خود را نشان دهید عبارتند از:

◄ افزایش میزان تعهد یا سطح رضایت مشتریان و ارباب رجوع

◄ حل یک مشکل یا برطرف نمودن چالش مانند کاهش میزان نارضایتی مشتریان

◄ صرفه جویی مالی مانند مذاکره با تامین کنندگان مواد اولیه

◄ صرفه جویی در زمان مانند ارایه پیشنهاد روند جدید که موجب صرفه جویی در زمان می‌گردد.

◄ اراه پیشنهادی که مورد توجه کارفرما قرار بگیرد

◄ ارایه محصولات جدید، شروع پروژه جدید یا ارایه نوآوری

◄ افزایش میزان شناخت شرکت در بازار

چگونه دستاوردها را تشخیص دهیم

یکی از بهترین راه های تشخیص دستاوردهای شغلی این است که مهارت ها و مسئولیت های شغل قبلی را با دقت مورد بررسی قرار دهیم. هنگام بررسی این موارد از خود بپرسید ضمن انجام آن فعالیت خاص چه تغییر و تاثیر مثبتی برای کارفرما به وجود آمده است. همچنین چه نظرات، پیشنهادات و تشویق هایی در رابطه با شغل دریافت کرده اید.

 

نظرات سایرین نیز می توانند  مفید واقع گردند

برخی از افراد در شناخت و تشخیص دستاوردهای خود دچار مشکل هستند در چنین مواقعی کسب نظر از اطرافیان مانند دوستان یا کارفرمای قبلی نیز می تواند مفید واقع گردد. پرسش از دیگران و درخواست برای ارزیابی شما که چرا و چگونه عملکرد خوبی در شغل کنونی خود دارید می تواند مواردی که اصلا به آن ها توجه ای نداشته اید را برایتــــــان روشن سازد. همچنیـــن می توانند کمک نمایند تا مواردی را نیز به صورت کمیت بیان کنید.

دستاوردهای فردی  در مقابل دستاوردهای گروهی

ممکن است برخی از بهترین دستاوردهای تا را در قالب فعالیت گروهی به دست آورده باشید، می توانید آنان را نیز به صورت ذیل بیان نمایید: «عضوی از یک گروه متشکل از افراد حرفه ای که سال گذشته برنده جایزه پشتیبانی منطقه شد».

برجسته نمودن عملکرد گروهی نه تنها عملکرد شخصی فرد را به تصویر می کشد بلکه نشان می دهد که وی دارای توانایی کارگروهی نیــــــــــز می باشد. اگر چه این موضوع دقیقاً میزان مشارکت شما در موفقیت گروه را نشان نمی دهد از این رو برای افزایش تاثیر هر چه بیشتر جزئیات خاصی از نحوه عملکرد خود را نیز به تصویر بکشید. اجازه ندهید خود فرد به تنهایی با خواندن CV در مورد نحوه مشارکت شما حدس بزند.

 

دستاوردهای فردی

حتی افرادی که دارای تجربه کاری اندک یا بدون تجربه هستند نیز باید دستاوردهای شان را در رزومه خود بیان نمایند. حتی در چنین شرایطی نیز باید دستاوردهایی از سایر بخش های زندگی تا جایی که به شغل درخواستی مرتبط داشته باشد بیان نمایید. بخش هایی از قبیل فعالیت های داوطلبانه، فعالیت های ورزشی و دانشگاهی.

◄ جمع آوری کمک های مالی برای خیریه ها. در این زمینه چه فعالیتی داشته اید و چقدر جمع آوری کرده اید.

◄ فعالیت در انجمن ها و تشکل های دانشجویی- چه نقشی داشته اید و چگونه تاثیرگذار بوده اید؟

◄ رهبری گروه دانشجویی یا دانش آموزی در یک پروژه- تعداد اعضای گروه چند نفرد بوده و تحت رهبری شما چه دستاوردهایی داشته است؟

◄ صرفاً به بیان پاداش ها و جوایزی که دریافت کرده اید اکتفا نکنید بلکه علت دریافت را نیز شرح دهید.

 

صحت و درستی اطلاعات  بسیار ضروری است

باید در بیان دستاوردهای خود نهایت صداقت را داشته باشید. هیچ گاه دچار وسوسه برای اغراق نمودن نشوید، کارفرما به راحتی می شود صحت ادعای شما را بیابد. بیان اطلاعات نادرست در CV به احتمال زیاد منجر به حذف شما از روند بررسی شده و چنانچه استخدام شوید اخراج و یا مجازات قضایی را به همراه خواهد داشت. مطمئن باشید قادر هستید صحت اطلاعات ارائه شده را با ذکر جزئیات بیشتر در جلسه مصاحبه شرح دهید.

ترجمه: الناز طالب‌زاده


چاپ | ارسال به ديگران

سایت های مرتبط