رزومه خوب معرف چه چیزهایی است

کارجویان بخوانند
رزومه خوب معرف چه چیزهایی است


چطور می‌توان انتظار داشت فردی با پوشش بسیار نامناسب و یا لباس‌هایی که هیچ تناسبی با یک جلسه رسمی و کاری ندارد، در مصاحبه شغلی پذیرفته شود؟ حداقل ازنظر ما احتمال این موضوع بسیار پایین است ، با این تفسیر چطور انتظار دارید در مقابل ارسال رزومه‌ای که فاقد اصول و اطلاعات ضروری و مهم است، برای مصاحبه شغلی دعوت شوید؟

استخدام‌کننده حدود 6 ثانیه زمان صرف بررسی هر رزومه می‌نماید. در همین فرصت زمان اندک رزومه باید آن‌قدر جذابیت داشته باشد تا تمام توجه خواننده را به خود جلب نماید. از کارشناسان شغلی در مورد اصول و اطلاعات ضروری که باید در هر رزومه‌ای باشد تا بتوان آن را به‌عنوان یک رزومه قابل‌قبول پذیرفت پرسش نمودیم و البته اگر آن اطلاعات نباشد فرد برای مصاحبه دعوت نمی‌شود.

ازاین‌رو اگر درحال ارسال رزومه توسط یک سیستم یا دریک سایت هستید پیش از فشردن دکمه "ارسال" توجه نمایید رزومه‌تان شامل تمامی موارد مهمی باشد که در ادامه بدان‌ها اشاره می‌شود: 
بخش خلاصه سوابق شغلی

کارشناس رزومه نویسی در این زمینه می‌گوید، هر فردی با ارسال رزومه خود قصد دارد خود را به‌عنوان فردی مناسب و ایده آل برای آن جایگاه شغلی نشان دهد. در راستای این هدف باید خود را به‌عنوان فردی ایده آل در دو یا سه جمله معرفی نمایید. برای این کار می‌توانید با اعمال اندکی تغییر از کلمات و عبارت‌های استفاده‌شده در آگهی شغلی بهره بگیرید. 

ازآنجاکه بسیاری از کارفرمایان تمایلی به دریافت نامه درخواست شغل ندارند، رزومه و به‌طور خاص خلاصه سوابق شغلی، جایگزین آن خواهند بود.

اشاره به دستاوردهای کمی

علاوه بر توانمندی‌هایی که در انتخاب نیروی کار ضرورت دارد، کارفرما مشتاق است تا در جریان دستاوردهای کمی شما نیز قرار بگیرد. بدین معنا که بابیان اعداد و ارقام و هر کلمه‌ای که بیانگر موضوعات کمی باشد، می‌توانید به‌صورت خاص‌تر نظر کارفرما را به دستاوردهای خود جلب نمایید. به‌عنوان‌مثال چنانچه در بخش خزانه‌داری یا مالی فعالیت داشته‌اید، اشاره نمایید چه میزان سرمایه در گردش و برای چه تعداد پرسنل جزو وظایف شما بوده است. به روش مشابه می‌توانید به تجربیات کارآموزی که داشته‌اید اشاره نمایید مثلاً تسهیل در فرایند ارائه و معرفی 12 محصول جدید که مبلغ فروش بالغ‌بر X ریال به همراه داشت.

اشاره به دروس گذرانده دانشگاه

چنانچه به‌تازگی دوره تحصیلی دبیرستان یا دانشگاه را به پایان رسانده‌اید، در نگارش رزومه می‌توانید به دروس و دوره‌های گذرانده نیز اشاره نمایید. البته دوره مورداشاره باید کاملاً با جایگاه شغلی مرتبط باشد. همچنین صرفاً به بیان نام دوره بسنده نکرده و مهارت‌هایی که در آن دوره کسب کرده‌اید را شرح دهید (مثلاً، 20 صفحه مقاله با موضوع نحوه تأثیرگذاری فناوری تلفن همراه بر تغییرات بازار سرمایه نوشته‌ام).

اشاره به فعالیت‌های داوطلبانه

فعالیت‌های داوطلبانه جنبه مثبتی از شخصیت شما را به تصویر می‌کشند. درواقع بابیان این موضوع کارفرما متوجه می‌شود هدف شما از کار و فعالیت صرفاً کسب درآمد نیست. در همین راستا بهتر است از بیان فعالیت‌های داوطلبانه سیاسی اجتناب نمایید زیرا ممکن است به سبب اختلاف دیدگاه با کارفرما تأثیر مثبت خود را از دست بدهد. اشاره به فعالیت‌های انسان دوستانه و یاری‌رسانی به اقشار آسیب‌دیده دیدگاه خوبی در این زمینه است.

استفاده از رنگ‌ها و فونت مناسب

استفاده از رنگ در رزومه از حساسیت بالایی برخوردار است. استفاده از رنگ می‌تواند رزومه شما را خاص و منحصر بفرد نمایید یا از نقطه توجه بیاندازد. یک رزومه سیاه‌وسفید که در آن یک یا دو جمله با رنگ دیگر مشخص‌شده باشند در عین سادگی، زیبا و برازنده است. در انتخاب رنگ نیز می‌توانید از رنگ مورداستفاده در برند شرکت موردنظر کمک بگیرد، البته این کار اقدامی زیرکانه و مؤثر است. فونت مناسب و خوانا نیز به همین منوال تأثیری مثبت دارند . 

استفاده از لینک‌های ارتباطی

یکی از راهکارهای مؤثر در برجسته نمودن رزومه، استفاده از لینک‌های ارتباطی دررزومه ارسالی است. بدین معنا که کارفرما با یک کلیک می‌تواند از طریق رزومه ارسالی از وب‌سایت یا نمونه کارهای شما دیدن نماید. لینک‌های ارتباطی خصوصاً برای افراد فعال در حوزه طراحی سایت و گرافیک بسیار مؤثر است.

 بیان نمره معدل

بیان نمره معدل در رزومه از دو جهت حائز اهمیت است. اول اینکه به‌تازگی فارغ‌التحصیل شده و به دنبال اولین شغل خود هستید. و دیگر اینکه کارفرما در آگهی شغلی به حداقل معدل قابل‌قبول ازنظر وی اشاره‌کرده باشد. در این موارد نمره معدل باید در رزومه اشاره شود.  

وجود فضای خالی در رزومه

شاید به سبب آنکه به‌تازگی فارغ‌التحصیل شده‌اید و یا تجربیات کاری اندکی دارید، چنین تصور کنید برای اجتناب از وجود فضای خالی و سفید در رزومه بایستی تجربه کارآموزی خود را با تمام جزئیات بیان کنید. اما بدانید وجود فضای خالی در حد معقول زیبایی بصری به رزومه می‌بخشد. رزومه پر از نوشته‌های فشرده جذاب نیست. 

بیان تجربیات فردی

منظور از بیان تجربیات فردی به معنای بیان علایق، تفریحات و سرگرمی‌ها نیست. بلکه به معنای بیان تجربیات شخصی است که برای کارفرما جذاب و ارزشمند بوده و به‌واسطه آن تجربیات شما را برای شغل موردنظر مناسب بداند. به‌عنوان‌مثال تحصیل در خارج از کشور می‌تواند بیانگر قدرت انطباق‌پذیری و حل مسئله در شما باشد. ویژگی که برای هر مدیر حائز اهمیت است و حتماً موردتوجه کارفرما قرار می‌گیرد. 
منبع: نشریه بازارکار شماره 1170  

ترجمه: الناز طالب‌زاده

مطالب مرتبط

این ۱۳ نکته را در رزومه نویسی رعایت کنید!

اهمیت رعایت اصول رزومه نویسی در بالارفتن شانس استخدام

 


چاپ | ارسال به ديگران

سایت های مرتبط