راهکارهاي مناسب برای موفقیت و مصاحبه شغلی

آشنايي با؛
راهکارهاي مناسب برای موفقیت و مصاحبه شغلی


مصاحبه نخستین گام برای نمایش تواناییها در امور مختلف است و می تواند معیار سنجشی دقیق برای ارزیابی و تبلور دانسته ها و مهارتها باشد . در همین رابطه اغلب کارفرمایان نیز مصاحبه را مهمترین عامل برای آشکارشدن قابلیت ها و استعدادهای کارجویان می دانند . در هنگام مصاحبه نیز کارفرمایان با توجه به شایستگی ها و ویژگیهای شما درباره شغل مورد نظر قضاوت می کنند . مصاحبه می تواند فرصتی مناسب برای آشکار کردن مهارتهای شما باشد . پیش از انجام هر مصاحبه ای باید آمادگی کامل داشته باشید و پاسخهای مناسبی را متناسب با سوالات ارائه دهید . مهمترین عامل تمرکز و حفظ اعتماد به نفس است . برای آشنایی بیشتر و بکاربردن راهکارهای مناسب در موفقیت عوامل مختلفی وجود دارند که در این مقاله به شرح برخی از آنها می پردازیم .

اولویت‌های شغلی

در رزومه معمولا مهمترین مهارتها و سوابق برحسب ویژگیهای آنها ، در ابتدا نوشته می شوند . بجز مدارک تحصیلی و سوابق ، مهمترین عاملی که می تواند موجب موفقیت و پذیرش در شغل دلخواه شود ، سابقه و مهارت است . اغلب افرادی که در زمینه های فنی نیز قابلیت هایی دارند ، بیشتر مورد نظر کارفرمایان قرار می گیرند . اما بیش از هر چیزی کارفرمایان سوابق شغلی و مدرک تحصیلی را مورد توجه قرار می دهند . متناسب با تخصص و مهارتهای خود به دنبال شغلی مناسب باشید و هرگز بدون آگاهی وارد عرصه های کاری نشوید .

اعتماد به نفس

اعتماد به نفس ، مهارت اجرای تواناییها و مهارتها در شرایط مختلف ، با حفظ خونسردی کامل و به دور از هرگونه تنش است . پرهیز از عوامل استرس زا و رسیدن به مرحله آرمانی در ایجاد فضایی کاملا مطلوب نشان دهنده آرامش و اعتماد به نفس خواهد بود . مهمترین عامل در اغلب شکست ها و ناکامی ها ، فقدان اعتماد به نفس و تسلط کامل بر خود است . راهکار مناسبی که برای این عامل پیشنهاد می شود تنها حفظ آرامش و تمرکز است . باید خود را برای هر سوالی آماده کنید . بهترین راهبرد ممکن این است که خود را درجایگاه مصاحبه شونده قرار دهید و از پیش پاسخ مناسبی برای سوالات در نظر داشته باشید .

مثبت اندیشی

ساختار عملکرد ذهن و ضمیر ناخودآگاه به گونه ای است که هرآنچه فرمان دهید ، همان را اجر خواهد کرد .

بنابراین در جایگاه یک کارجو باید دیدگاهی کاملا متفاوت داشته باشید و به ابعاد مختلف هر کاری بیندیشید .

زندگی همانگونه است که ما آنرا مشاهده و درک می کنیم و هر جریان یک جنبه مثبت و یک جنبه منفی دارد . شما می توانید هم به نیمه پر لیوان نگاه کنید و هم به نیمه خالی آن . دقیقا تفاوت انسانها در بروز خلاقیت ها و استعدادها نیز پیروی از همین اصل ساده است .

اصل موفقیت

همه افراد در طول مسیر زندگی کم و بیش با مشکلاتی رو به رو می شوند . چالش ها و مسائل مختلف ، بخشی از زندگی ما را تشکیل می دهند . ماهیت انسان به گونه ای انعطاف پذیر است که در مواجه شدن با مشکلات ، کارآزموده تر و توانگر تر خواهد شد . مشکلات و چالش ها کماکان در حال ظهور هستند و اگر می خواهیم زندگی ثمربخشی داشته باشیم ، بهتر است که به حضور آنها در زندگی عادت کنیم و راه مبارزه را بیاموزیم . از شرایط موفقیت ، ایجاد تصویر ذهنی و تجسم خلاق است . باید آنچه را که خواهان آن هستید به ذهن خود القا کنید .   

اصل باورها

رویاها ، اهداف و اندیشه ها بالهای انگیزه را به پرواز در می آورند و موجب تحرک و خلاقیت می شوند . باور هر شخصی ریشه در اهداف و عقاید وی دارد . باورها متناسب با اهداف تغییر می یابند و به طرحهای بزرگ مبدل می شوند . گام نخست در این روند ارزیابی جامع از خودتان و معیارهای تحصیلی و شغلی است .

تواناییهای فنی و تخصصی

تواناییها در قالب ها و رشته های مختلفی شکل می گیرند ، افراد برحسب استعدادهای خود این ویژگیها را در اشکال گوناگون تجلی می بخشند ، امروزه درعصر ارتباطات ، مهارتهای تخصصی هر فرد تنها عامل متمایزکننده وی از دیگران است تخصص های فردی در کنار تحصیلات دانشگاهی در تعاملی پایدار یکدیگر را هویت

می بخشند و در این میان شما با مدیریت براین دو عملکرد فضای خارق العاده ای در عرصه های مدیریتی و تخصصی ایجاد می کنید که به توانایی و اعتبار شما هویت می بخشد .

 تمرکز

اغلب کارجویان در نخستین مراحل ارزیابی شغلی و مصاحبه علیرغم تواناییها و قابلیت ها ، به دلیل

 استرس های بی مورد نمی توانند ماهیت واقعی خویش را نشان دهند ، در نتیجه در این فرایند ناکام می مانند ، استرس در مصاحبه های شغلی و تحصیلی امری عادی است ، اما کارجویان با آگاهی براین موضوع تنها به دلیل ترس از شکست و عدم موفقیت در مصاحبه ها از تمرکز کافی باز می مانند . بنابراین تنها به این فکر کنید که بهترین گزینه و بهترین اثر را به دور از هرگونه استرس ارائه دهید . شکست شما در این مرحله دلیلی بر فقدان ارزشها و مهارتهای شما نخواهد بود .

روحیه انتقاد پذیری

شاید درنگاه اول انتقاد امری ناخوشایند و غیرقابل تحمل باشد ، ولی از دیدگاه کارشناسانه قطعا عاملی بسیار مهم و تاثیرگذار در پیشبرد روند کاری و تحصیلی شما به حساب می آید . اگر بخواهیم با دیدگاهی جامع به این موضوع بنگریم ، همانند مشاوره های شغلی که از چند کارشناس و فرد آگاه برای اجرای کارها راهنمایی می گیریم ، در این فرایند نیز شما با طیفی از عقاید و نظرات گوناگون مواجه می شوید که هر کدام در جایگاه خود به نوعی با بهره گیری از زوایای مختلفی ذهنی و کاربردی ، گستره ای متنوع با راهبردهای متفاوت ارائه می دهند و بدین ترتیب می توانید بهترینها را ارزیابی کرده و در مواقع مناسب بکار گیرید . از دیدگاه روانشناسانه ، هر عملی بازتابی ایجاد می کند و جلوه ای نوین پدید می آورد . هم اندیشی و انتقاد نیز موجب تحکیم عقاید و تبلور اندیشه ها

می شوند . بنابراین با دیدگاهی کل نگرانه و جامع می توانید از انتقادات ، در جایگاه گزینه هایی برای پیشبرد اهداف خود استفاده کنید .

مشاوره

استفاده از تجربیات افراد ذیصلاح ، مجرب و کارآزموده همیشه موجب ظهور تفکرات بسیار شگرفی در زندگی افراد مختلف می شود . چنانکه مسیر زندگی آنها را تغییر داده و دریچه ای نو به زندگی آنها می گشاید . همانطوری که برای راه اندازی طرح های تجاری از همان ابتدا مبنای کار را براساس فرضیه ها و راهبردهای مختلفی بنا می کنیم ، در مشاوره ها نیز با بهره گیری از افراد مجرب ، بهترین گزینه ها را انتخاب خواهیم کرد.

تلاش و استمرار

همیشه کارهای بزرگ حاصل تلاش ، استمرار ، مقاومت و روحیه شکست ناپذیر افرادی بوده که برای دستیابی به موفقیتها و ارزشها ، لحظه ای از پیمودن مسیر موفقیت کوتاهی و سستی از خود نشان نداده اند و همواره در این راه هرآنچه را که در توان داشته اند به اجرا گذاشته اند . امید ، دو بال رویا و هدف را به حرکت درمی آورد و سوخت این انرژی عظیم را تامین می کند . بنابراین اولین اصل در پیشبرد اهداف و رسیدن به مطلوب استمرار و نهراسیدن از طوفان حوادث است .

 حرف آخر

در زندگی مراحل مختلفی وجود دارد و به گونه ای اسرارآمیز همه فرایند ها از نظمی منطقی و حساب شده تاثیر می پذیرند . راه اندازی طرحهای تجاری ، کسب مهارتها ، تحصیلات و در نهایت مصاحبه های شغلی هر کدام ارتباط نزدیکی با پله های موفقیت دارند . بنابراین برای گذر از هر مرحله و صعود به پله بعدی باید با تبعیت از اصل باورها ، تواناییها و تلاش سه ضلع مثلث تجربه و موفقیت را کامل کنید و از خطرپذیری و جسارت باکی نداشته باشید . به یاد داشته باشید ، هیچ وقت رویای ذهنی خود را از یاد نبرید ، رویای شما ، هدف بالقوه ای است که هنوز به مرحله اجرا گذاشته نشده است .  با برنامه ای کامل و طرحی نوین در راه رسیدن به اهداف و

موفقیت ها تلاش کنید . اگر به درستی بنگرید خواهید دید که شکست ها نه تنها شما را از رسیدن به موفقیت باز نمی دارند ، بلکه فقط یکی از راههای صعود را محدود می کنند . به گفته یکی از بزرگان : شخصیت و طرح شما همان باور و بازتاب ذهنی است که در تمامی مراحل زندگی از آن تبعیت می کنید . بنابراین هرآنچه که تصور کنی ، همان اتفاق خواهد افتاد .

 

ترجمه: سيد رسول ميرزايي موسوي


چاپ | ارسال به ديگران

سایت های مرتبط