فرصت های آموزشی و شغل صفحه آرايي با نرم افزارایندیزاین

آشنایی با
فرصت های آموزشی و شغل صفحه آرايي با نرم افزارایندیزاین


همان گونه که در شماره های مختلف بازار کار در زمینه معرفی دوره های مهارتی سازمان آموزش فني و حرفه اي کشور اشاره شد، این سازمان بنا بر ماموریت اصلی خود و با هدف  تأمين و تربيت نيروي كار ماهر و نيمه ماهر مورد نياز بخش هاي مختلف صنعت، كشاورزي و خدمات و ارتقاي فرهنگ مهارت هاي فني جامعه ، اقدام به برگزاری دوره آموزشی در دو بخش دولتی و غیردولتی می نماید .آموزشهای بخش دولتی در مراکز آموزشی سراسر کشور بصورت رایگان انجام می شود. کارآموزان پس از گذراندن دوره آموزشی و قبولی نهایی در آزمون کتبی و عملی موفق به اخذ گواهی نامه از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور خواهند شد.
اهمیت آموزش‌های اشاره‌شده سبب شد تا نشریه بازار کار با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به معرفی خدمات آموزشی و دوره‌های آموزشی این سازمان بپردازد.
حرفه آموزشی که در این هفته به معرفی آن خواهیم پرداخت ، صفحه آرايي با نرم افزار  ایندیزاین ( INDESIGN) می باشد.

اهمیت حرفه صفحه آرايي با نرم افزار ایندیزاین ( INDESIGN):

ایندیزاین (InDesign) یک برنامه کامپیوتری استاندارد صفحه آرایی برای چاپ و اینترنت است. از این برنامه می توان برای کارهای مختلف از جمله طراحی پوستر، بروشور، مجله، روزنامه، کتاب الکترونیکی و.... استفاده نمود. طراحان گرافیک از کاربران اصلی این برنامه می باشند. امروزه ادارات، سازمان ها، شرکت ها و بسیاری از افراد برای ارائه گزارش عملکرد و یا تبلیغات از این نرم افزار استفاده می کنند .

شرح شغل:

صفحه آرایی با نرم افزار ایندیزاین ( INDESIGN) شایستگی از حوزه خدمات و زیرگروه رشته صنایع چاپ است. دارنده این شغل باید دارای توانایی های لی اوت سازی، طراحی کتب و نشریات و جراید، طراحی مجلات الکترونیکی، تنظیم خروجی ها برای لیتوگرافی و چاپخانه و ... باشد.
 صاحب این شغل توان اشتغال در تمام مطبوعات، چاپخانه ها و انتشارات را دارد. او با صاحبان انتشارات، صاحبان چاپخانه ها، مدیران روابط عمومی، مدیران لیتوگرافی و ... ارتباط نزدیک دارد.
نام دوره آموزش صفحه آرايي با نرم افزار ایندیزاین ( INDESIGN)

کد ملی آموزش شغل      732120170010011

طول دوره آموزش:
با توجه به میزان ساعات برگزاری دوره در هفته ، طول دوره حدود یک ماه می باشد(31 ساعت آموزش نظري و 54 ساعت آموزش عملی و در مجموع 85 ساعت ).

شرایط لازم جهت شرکت در دوره
1- دارا بودن تحصیلات دیپلم

2- دارا بودن سلامت کامل جسمی و روانی

3- داشتن حداقل سن 15سال تمام ( به استناد تبصره 2 ماده 18 آئين نامه نحوه ي تشكيل و اداره آموزشگاههاي فني و حرفه اي آزاد پذيرش كارآموزان گروه سني 15- 12 سال ، منوط به ارائه اجازه ي كتبي ولي و يا قيم قانوني كارآموز است).

مهمترین ملزومات این حرفه
رایانه با تمام تجهیزات، میز کامپیوتر٬ صندلی٬ چاپگر رنگی و.....

مسیر ارتقاء و تکمیل مهارت
کارآموزان پس از طي دوره آموزشي فوق٬ در صورت تمايل جهت ارتقاي مهارت هاي تخصصي و تجربی مي توانند دردوره های آموزشی مرتبط شرکت نمایند و یا بصورت استاد شاگردی در چاپخانه ها ، انتشارات ، دفاتر فنی و یا لیتوگرافی ها مشغول به کار شوند.

وضعيت كنوني ،آینده شغلی و مزایای اشتغال این حرفه
گرافیک در دنیای امروز جایگاه مهمی پیدا کرده و افراد زیادی به نحوی با آن در ارتباط هستند. بعنوان مثال می توان از طراحی بروشور و همچنین کتاب های دیجیتالی نام برد که امروزه استفاده از آن بسیار افزایش یافته است. درصورت داشتن تخصص و تجربه کافی در این زمینه، با فعالیت در زمینه طراحی و صفحه بندی روزنامه،کتاب، مجله، کاتالوگ، بروشور، آلبوم و ... می توان درآمد ماهیانه ای بیش از 3 میلیون تومان داشت.

مزاياي گواهينامه سازمان آموزش فني و حرفه اي كشور:

گواهینامه مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور دارای کد استاندارد بین المللی مشاغل (2008-ISCO) می باشد که دارندگان آن با احراز صلاحیت شغلی می توانند از مزایای قانونی مختلفی بهره مند گردند. از جمله این مزایا : ضوابط جايگزيني و احتساب دوره هاي آموزش فني و حرفه اي به جاي تجربه شغلي (سوابق كار)، در طرح هاي طبقه بندي مشاغل كارگاه هاي مشمول قانون كار .

کارجویان می توانند جهت آشنایی بیشتر با دوره های آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و ثبت نام در این دوره ها به آدرس پورتال سازمان: http://www.portaltvto.com و آدرس سایت سازمان http://www.irantvto.ir مراجعه نمایند.

***

شایان ذکر است که این مطلب با همکاری خانم بهاره باقری مربی محترم مرکز آموزش فنی و حرفه ای مهارت های پیشرفته استان زنجان تهیه شده است.

مطالب مرتبط
شغل نقاش شیشه‌های تزئینی(ویترای) و فرصت‌های آموزشی آن

 

 

 


چاپ | ارسال به ديگران

سایت های مرتبط