شغل نقاش شیشه‌های تزئینی(ویترای) و فرصت‌های آموزشی آن

آشنایی با
شغل نقاش شیشه‌های تزئینی(ویترای) و فرصت‌های آموزشی آن


همان‌گونه که در شماره‌های قبل بازار کار درزمینهٔ معرفی دوره‌های مهارتی سازمان آموزش فني و حرفه‌ای کشور اشاره شد، این سازمان بنا بر مأموریت اصلی خود و باهدف  تأمين و تربيت نيروي كار ماهر و نيمه ماهر موردنیاز بخش‌های مختلف صنعت، كشاورزي و خدمات و ارتقاي فرهنگ مهارت‌های فني جامعه، اقدام به برگزاری دوره آموزشی در دو بخش دولتی و غیردولتی می نماید ( صنایع خودرو، الكترونيك، برق ، جوشكاري و بازرسي جوش، تاسيسات، امور زراعی ، صنايع غذايي و....).آموزشهای بخش دولتی در مراکز آموزشی سراسر کشور بصورت رایگان انجام می شود. کارآموزان پس از گذراندن دوره آموزشی و قبولی نهایی در آزمون کتبی و عملی موفق به اخذ گواهی نامه از سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور خواهند شد.
اهمیت آموزش‌های اشاره‌شده سبب شد تا نشریه بازار کار با همکاری سازمان آموزش فنی و حرفه‌ای کشور به معرفی خدمات آموزشی و دوره‌های آموزشی این سازمان بپردازد.
حرفه آموزشی که در این هفته به معرفی آن خواهیم پرداخت ، نقاش شیشه‌های تزئینی(ویترای)می‌باشدکه در سال 97 به میزان 226 نفر- دوره در بخش دولتی آموزش داده‌شده است .

اهمیت حرفه نقاش شیشه‌های تزئینی(ویترای) :
تزئین ظروف شیشه‌ای بارنگ و نقاشی هنری است که سال‌هاست که در میان ملل مختلف محبوبیت دارد و آثار متعدد و متنوعی از این هنر را در موزه‌های مختلف جهان می‌توان یافت.ویترای ، هنر نقش و رنگ روی شیشه است . با توجه به موقعیت هر فضا، در معماری داخلی و خارجی ، می‌توان از شیشه‌های منقوش همراه بارنگ‌های زیبا استفاده کرد به‌طوری‌که با به‌کارگیری این شیشه‌ها فضا را به‌گونه‌ای متفاوت ، منحصربه‌فرد و سحرآمیز کرد. هنر نقاشی روی شیشه از دیرباز در معماری ایرانی جایگاهی ویژه داشته است. روش کار به‌این‌ترتیب است که با یک ماده خمیری شکل ، نقوشی روی شیشه پیاده می‌شود و سپس بارنگ‌های زیبا و درخشان و متنوع ، آن نقوش رنگ می‌شوند. با این تکنیک می‌توان محصولات زیبایی خلق کرد همچون درمکرد آباژور و لوسترهای شیشه‌ای ، آینه و شمعدان ، پارتیشن ، نقاشی فضاهای مختلف ، سقف های مسطح و درب‌ها و پنجره‌ها، نیز می‌توان این تکنیک را اجرا کرد.

نام دوره آموزش: نقاش شیشه‌های تزئینی(ویترای)
کد ملی آموزش شغل:    731620830210001

شرح شغل:
نقاش شیشه‌های تزييني ( ويتراي) شغلي است در گروه هنرهاي تجسمي، شامل شایستگی‌های ابزار شناسي و به‌کارگیری رنگ‌ها، طراحي و ترسيم انواع طرح‌ها و نقوش ويتراي، خمير ريزي روي انواع سطوح ،ساخت قيف خمير ريزي ، رنگ‌آمیزی بر روي انواع سطوح ،اجراي كار ويتراي باخمير وخطوط رنگي ،اجراي طرح تركيبي شيشه و آیینه ، اجراي ظروف كاربردي باشيشه ، فيكسه كاري پشت ويتراي وهمچنين رنگ‌آمیزی كار می‌باشد و با مشاغل نقاشان و صنایع‌دستی در ارتباط می‌باشد.

طول دوره آموزش
با توجه به میزان ساعات برگزاری دوره در هفته ،  طول دوره حدود یک ماه و نیم می‌باشد( 40  ساعت آموزش نظري و 90  ساعت آموزش عملی و درمجموع 130 ساعت ).

شرایط لازم  جهت شرکت در دوره
1-  دارا بودن تحصیلات پايان دوره اول متوسطه )پايان دوره راهنمايي(
2- دارا بودن سلامت کامل جسمی و روانی
3- داشتن حداقل سن 15سال تمام ( به استناد تبصره 2 ماده 18 آئین‌نامه نحوه تشكيل و اداره آموزشگاه‌های فني و حرفه‌ای آزاد پذيرش كارآموزان گروه سني 15- 12 سال ، منوط به ارائه اجازه‌ی كتبي ولي و يا قيم قانوني كارآموز است).
مهم‌ترین ملزومات این  حرفه
میز نور،  صندلی، کامپیوتر، شیشه ،کپسول آتش‌نشانی و........
مسیر ارتقاء و تکمیل مهارت
کارآموزان پس از کسب مهارت لازم در طول این دوره آموزشی، معمولاً نیازی به گذراندن دوره دیگری در این خصوص ندارند ولی در صورت نیاز می‌توانند در دوره‌های آموزشی مرتبط شرکت نمایند .

وضعيت كنوني ،آینده شغلی و مزایای اشتغال این حرفه
نقاشی‌های کشیده شده روی شیشه، معمولاً ذهنی و ابتکاری است و نیازی به طرح خاصی ندارد  بنابراین افرادی که درکارهای گرافیکی و طراحی تبحر ندارند هم می‌توانند این کار را انجام دهند. کارآموزان پس از طی این دوره آموزشی، در صورت آشنایی با نحوه کار با ورق طلا و نیز شستشوی شیشه تزئین شده ، می‌توانند محصولات زیبا تولید نمایند و  با فروش به گالری‌ها ، دکوری فروشی ها  و .... کسب درآمد نمایند.

مزاياي گواهينامه سازمان آموزش فني و حرفه‌ای كشور:
گواهینامه مهارت سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور دارای کد استاندارد بین المللی مشاغل (2008-ISCO) می‌باشد که دارندگان آن با احراز صلاحیت شغلی می‌توانند از مزایای قانونی مختلفی بهره مند گردند. از جمله این مزایا : ضوابط جايگزيني و احتساب دوره هاي آموزش فني و حرفه‌ای به جاي تجربه شغلي (سوابق كار)، در طرح‌هاي طبقه بندي مشاغل كارگاه هاي مشمول قانون كار .
کارجویان می‌توانند جهت آشنایی بیشتر با دوره‌های آموزشی سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور و ثبت نام در این دوره ها به آدرس پورتال سازمان: http://www.portaltvto.com و آدرس سایت سازمان http://www.irantvto.ir مراجعه نمایند.

شایان ذکر است که این مطلب با همکاری  خانم آسیه حکیمی نصرآبادی مربی محترم مرکز آموزش فنی و حرفه ای شماره 13الزهرا (س) استان تهران تهیه شده است.

مطالب مرتبط
فرصت های آموزشی و شغل صفحه آرايي با نرم افزارایندیزاین

 


چاپ | ارسال به ديگران

سایت های مرتبط