بررسی طرح استخدام دهیاران در مجلس شورای اسلامی

افزایش 37 درصدی حقوق دهیاران در سال جاری
بررسی طرح استخدام دهیاران در مجلس شورای اسلامی

در نخستین همایش سراسری دهیاران استان کردستان که امروز برگزار شد، افزایش 37 درصدی حقوق دهیاران در سالجاری و بررسی طرح استخدام دهیاران در مجلس شورای اسلامی مطرح شد.
به گزارش بازارکار به نقل از خبرگزاری کُردپرس، محمد ابراهیم زارعی، فرماندارسنندج در این همایش اظهار داشت: هم اکنون دوران توسعه عامرانه بالا به پایین به اتمام رسیده است و باید حرکت توسعه را از پایین به بالا تغییر دهیم.
وی با بیان اینکه نگاه صرف مهندسی باعث توسعه در روستاها نمی‌شود، اظهار داشت: تحقق توسعه در این مناطق نیازمند دیدگاهی مدبرانه توأم با نگاه فرهنگی است.
زارعی افزود: افزایش مشارکت مردم در کنار توسعه روستایی از جمله موارد فرهنگی - اجتماعی است که می‌توان با افزایش آن جامعه را به سمت توسعه اقتصادی حرکت داد.
فرماندارسنندج خاطر نشان کرد: مشارکت مردمی نیز زمانی اتفاق می‌افتد که ما توسعه فکری در اذهان جامعه ایجاد کنیم چرا که با پشتوانه حرکت جمعی می‌توانیم روستاها را در مسیر درست پیشرفت خود قرار دهیم.
یک هزار و 200 دهیار در کردستان وجود دارد
مدیرکل امور روستاها و شوراهای اسلامی استانداری کردستان نیز در این همایش اظهار داشت: دهیار تجلی و الگوی مدیریت محلی در کشور است و باید تخصص گرایی در مدیریت آن نهادینه شود بطوریکه برخی نهادها به نمایندگی از سایر دستگاه‌های اجرایی زیر نظر دهیاری‌ها ایجاد شود.
شریف ‌پور ادامه داد: تلاش برای توسعه سیما و منظر، زیرساخت‌ها و خدمات و پیشرفت اقتصادی در روستاها تنها بخشی از تلاش‌های بیش از یک هزار و ۲۰۰ دهیار در کردستان است.
وی اضافه کرد: توسعه اجتماعی فرهنگی و اقتصادی لازمه مدیریت نوین روستایی در کردستان بوده تا روستاها همانند گذشته نه چندان دور مظهر زندگی و بالندگی باشند.
دستگاه های اجرایی در برنامه های خود با دهیاران مشورت کنند
دهیار روستای دره ناخی بخش مرکزی سروآباد به عنوان نماینده دهیاران استان کردستان هم در این همایش گفت: کسی نمی‌تواند نقش پررنگ دهیاران در توسعه روستاها را انکار کند از این رو انتظار می‌رود آن را به عنوان هماهنگ کننده برنامه دستگاه‌های اجرایی به رسمیت بشناسند.
دلیر نوری افزود: دهیار و اعضای شورای اسلامی آشناترین اشخاص نسبت به مشکلات روستا هستند و انتظار می‌رود دستگاه‌های اجرایی در برنامه‌های خود با آنان مشورت کرده و نقطه نظرات آنان را در مطالعات و اجراهای خود در نظر بگیرند.
وی اضافه کرد: به گواه کارشناسان امر، معضلات حاشیه نشینی و تحقق رونق تولید از چالش‌های جامعه امروزی است که می‌توان با توجه به روستاها و وضعیت معیشت و اشتغال آن مشکلات این دو بخش را مرتفع کرد.
نوری یادآور شد: متمرکز شدن منابع دهیاری‌ها، بازنگری طرح هادی روستاها، تدوین برنامه اجرایی دهیاری‌ها، تضمین امنیت شغلی دهیاران و بازنگری در عزل دهیاران از دیگر بخش‌های حمایتی از این نهاد محلی است.
وی شاه کلید موفقیت دهیاری‌ها را هماهنگی و مشارکت دهیار با شورای اسلامی روستا دانست و افزود: انتظار می‌رود این دو نهاد با وحدت رویه، در بخش‌های بوم گردی، تولید انرژی برق با پنل‌های خورشیدی، تأسیس تعاونی‌ها و کارگاه‌های تولیدی به سمت درآمد زایی حرکت کنند.
افزایش 37 درصدی حقوق دهیاران در سال جاری
بخشدار مرکزی سنندج نیز در این همایش با بیان اینکه بخشداران بازوی اجرایی شوراهای اسلامی و دستگاه‌های اجرایی در پیشبرد برنامه‌ها هستند، گفت: حمایت‌های قضائی و انتظامی از دهیاران در جلوگیری ساخت سازهای غیر مجاز و پیگیری تشکیل تشکل‌های جوانان ۱۵ تا ۳۰ سال برای جلوگیری از تخریب اراضی ملی و فعال شدن نگهبانان شب روستا از مواردی است که می‌ توان از دهیاران در اجرای برنامه‌های دولت و نظام حمایت کرد.
عثمان پور افزود: کنترل مهاجرت، حمایت از حضور بخش خصوصی در سرمایه گذاری ها، تقویت کننده توسعه اجتماعی روستایی، جلوگیری از ساخت و ساز غیر مجاز و حفاظت بافت با ارزش روستایی از جمله مواردی لازم است که دهیاران باید آنها را پی گیری کنند.
وی در خصوص حمایت‌های دولت از دهیاران اظهار داشت: امسال ۳۷ درصد به حقوق دهیاران اضافه شده و طرح استخدام آنان در مجلس شورای اسلامی در حال بررسی است.


23 تير 1398 15:47
اخبار مرتبط
تجمع مربیان پیش دبستانی و معلمان حق‌التدریسی مقابل مجلس
چاپ | ارسال به ديگران

سایت های مرتبط