۳۸ درصد زنان تحصیلکرده در کردستان بیکار هستند

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کردستان:
۳۸ درصد زنان تحصیلکرده در کردستان بیکار هستند

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کردستان گفت: ۳۸ درصد زنان با تحصیلات عالیه در استان کردستان بیکار و جویای کار هستند.
به گزارش بازارکار به نقل از فارس از سنندج، لیلا آژیر در کارگروه فرهنگی و اجتماعی، سلامت و زنان استان کردستان که با حضور معاون وزیر کشور در استانداری برگزار شد، به تدوین و تهیه سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده که طرحی کشوری است و برای تدوین از سوی معاونت زنان و خانواده ریاست جمهوری به استان‌ها ابلاغ شده، اشاره کرد و اظهار داشت: براساس این سند تمام آمار و اطلاعات مربوط به حوزه زنان استان در زمینه‌های مختلف جمعیتی، میزان سواد، وضعیت شغلی را شناسایی و آسیب‌های حوزه زنان و خانواده در هر شهرستان جمع‌آوری شده است.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کردستان افزود: این سند در واقع نقشه راهی برای انعکاس مشکلات و مسائل مربوط به حوزه زنان و خانواده استان به مسئولان  است تا براساس سیاست‌گذاری‌ها برای آن برنامه‌ریزی شود.
آژیر  با بیان  اینکه سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده در ۳۱ استان کشور تدوین شده است، افزود: در حال حاضر سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان تدوین و اطلاعات و شناسایی‌های لازم در ابعاد مختلف اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، آموزشی و بهداشتی انجام شده است.
 وی با اذعان به اینکه از میان پنج اولویت اصلی استان بر اساس این سند، اقتصاد و معیشت از جمله اولویت‌های اصلی زنان در کردستان است، گفت: ۶۶ درصد زنان استان کردستان خانه‌دار هستند.
وی به نرخ پایین مشارکت اقتصادی زنان در استان اشاره کرد و گفت: نرخ  اشتغال زنان هم  نسبت به مردان در رده پایینی قرار دارد.
آژیر عنوان کرد:  ۳۸ درصد زنان با تحصیلات عالیه در استان کردستان بیکار و جویای کار هستند.
وی افزایش آمار زنان سرپرست خانوار از جمله مهمترین مسائل و مشکلات و اهم مطالبات حوزه زنان برشمرد و از شناسایی و آموزش ۴۰۰ نفر از زنان سرپرست خانوار  استان در خصوص یادگیری طرح‌های مختلف در چند ماه اخیر  خبر داد و گفت: کمبود بودجه و اعتبار از مشکلات عمده ما در این حوزه است.
مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری کردستان از تاثیر بازارچه‌های خوداشتغالی، احداث و تاثیر مرکز رشد کارآفرینی زنان خبر داد و بر تداوم طرح‌های توانمند سازی زنان سرپرست خانوار تاکید کرد.
آژیر کمبود سرانه فضای سبز و فضای ورزشی برای  بانوان در استان را از دیگر مشکلات حوزه زنان نام برد  و گفت: اختصاص تسهیلات کم‌بهره به زنان کار آفرین، برگزاری استارتاپ‌ها و مشاوره شغلی، احداث پارک‌های بانوان، اختصاص ساعت‌ ورزشی به زنان شاغل، تداوم طرح کاهش و پیشگیری از خشونت علیه زنان، تاب‌آوری در راستای کاهش آسیب‌ها ضروری است.

خبر مرتبط؛

واحدهای تولیدی و بنگاه های کوچک زمینه ساز تولید و اشتغال هستند


بوم کسب‌وکار پایه و اساس هر کسب‌وکاری است


18 آبان 1398 15:29
چاپ | ارسال به ديگران

سایت های مرتبط