۱۰۰ نفر عضو توان‌یاب و ۳۷۱ نفر عضو زن سرپرست خانوار صاحب شغل شدند

معاون وزیر تعاون؛
۱۰۰ نفر عضو توان‌یاب و ۳۷۱ نفر عضو زن سرپرست خانوار صاحب شغل شدند

  معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: تاکنون ۲۲ هزار و ۸۸۵ نفر توان‌یاب در تعاونی‌های کشور عضو شده‌اند که برای کمک به این تعاونی‌ها ۲۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال تخصیص یافته است. 
«محمد کبیری» روز شنبه در گفت و گو با ایرنا درباره تعاونی های توان یابان افزود: معاونت تعاون در راستای  اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴  قانون اساسی و برای حمایت از اشتغال و ارتقای رفاه اجتماعی و ایجاد خوداتکایی برای دهک‌های پایین درآمدی در قالب ایجاد و توسعه تعاونی‌های کار آفرین واشتغال‌زا و تکالیف مندرج در قانون برنامه ششم و قانون جامع حمایت ازحقوق معلولان مجموعه اقداماتی را برای کمک به فعالیت تعاونی‌های توان‌یابان انجام داده است.
وی افزود: تاکنون ۲۲ هزار و ۸۸۵ نفر توان یاب در تعاونی‌های کشور عضو شده‌اند که بیشترین عضویت توان یابان در تعاونی‌ها مربوط به استان خراسان رضوی با هشت هزار و ۱۰۳ نفر، اصفهان با سه هزار و ۴۵۵ نفر، گیلان با ۲ هزار و ۱۹۱ نفر و همدان ۲ هزار و ۱۵ نفر است.

کبیری با اشاره به اقدامات انجام شده برای حمایت از تعاونی توان یابان گفت: انعقاد تفاهم‌نامه چهار جانبه با بهزیستی، بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون با هدف ایجاد زمینه‌های همکاری برای تشکیل و توسعه تعاونی‌های متشکل از افراد تحت پوشش سازمان، کمک به ایجاد بسترهای مناسب برای استفاده از حمایت‌های دولت در جهت ساماندهی و گسترش تعاونی‌های معلولان برای توانمند سازی و ارتقای حقوق شهروندی، فراهم آوردن شرایط بهره‌مندی تعاونی‌های متشکل از افراد تحت پوشش سازمان از ظرفیت‌ها وتسهیلات بانک و صندوق، ارتقای توان علمی و مهارتی معلولان و توانمند سازی آنها برای جذب فرصت‌های شغلی و تضمین ضمانت‌نامه‌های تعاونی‌های توان‌یاب و زنان سرپرست خانوار بخشی از اقدامات انجام شده است.

معاون امور تعاون ادامه داد: همچنین با تشکیل کارگروه ملی واستانی برای حمایت از تعاونی‌های سه دهک درآمدی با اولویت توان‌یابان و زنان به دنبال جلب مشارکت سازمان بهزیستی در شناسایی جامعه هدف و ایجاد هم افزایی اطلاعاتی هستیم.

وی در خصوص حمایت‌های مالی از تعاونی‌های توان‌یابان گفت: در سال گذشته از محل بودجه ردیف شکل‌گیری و توانمند سازی تعاونی‌ها برای کمک به تعاونی‌های سه دهک اول درآمدی (توان‌یابان و زنان سرپرست خانوار) برای کمک به تامین سهم آورده و ثبیت و ایجاد اشتغال برای توان‌یابان و زنان سرپرست خانوار، ۲۰ میلیارد و ۳۰۰ میلیون ریال تخصیص پیداکرد که از این محل ۹۵ تعاونی سه دهک (۵۴ تعاونی در سطح ملی و ۴۱تعاونی در سطح استان‌ها)  بهره مند شده اند.

کبیری با بیان اینکه از ۹۵ تعاونی، ۲۰ تعاونی دارای عضو توان‌یاب و یا خود تعاونی توان‌یاب بودند، اضافه کرد: برای  ۱۰۰ نفر عضو توان‌یاب و ۳۷۱ نفر عضو زن سرپرست خانوار، اشتغال ایجاد شده است.


15 تير 1399 8:45
چاپ | ارسال به ديگران

سایت های مرتبط