دوازدهمین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور برگزار شد

در ساختمان مرکزی شهرداری تهران
دوازدهمین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور برگزار شد

دوازدهمین جلسه ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور صبح امروز چهارشنبه در ساختمان مرکزی شهرداری تهران برگزار شد.
به گزارش بازارکار به نقل از روابط عمومی و امور بین الملل، در این جلسه که دکتر پیروز حناچی شهردار تهران، دکتر وحید قبادیدانا معاون وزیر ورییس سازمان بهزیستی کشور و جمعی از معاونین سازمان بهزیستی و شهرداری حضور داشتند، دکتر مهدی جمالی‌نژاد معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور  با بیان اینکه شهرداری بطور خاص متولی امر مناسب سازی است بطوریکه در جلسات گذشته نیز ما از آنها دعوت کردیم تا در جلسات ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور حضور داشته باشند گفت: یکی از مصوبات جلسات  گذشته انتخاب شهر یزد به عنوان پایلوت شهر دسترس پذیر بود که امیدواریم در شهرهای کوچک و کلانشهرها نیز این امر محقق  شـود.
وی افزود:  البته این امر در شهر تهران بعنوان کلانشهر مشکل است و باید بودجة مناسبی را برای مناسب سازی  آن اختصاص داد.
جمالی نژاد در ادامه به جمع بندی جلسات اشاره کرد و بیان داشت : کارگروه هایی خوبی در امر مناسب سازی تشکیل شده که هرکدام از این ها اقدامات خوبی در این زمینه انجام دادند.
وی خاطر نشان ساخت :  به نظر می رسد درخصوص مناسب سازی باید یک طرح جامع،  بویژه برای شهر تهران داشته باشیم.
به اعتقاد وی، مسائل امروز و اقدامات انجام شده در خصوص مناسب سازی مختص افراد دارای معلولیت نیست بلکه زنان باردار افراد سالمند و کودکان نیز در این اقدامات ذینفع هستند.
وی در ادامه گفت : لازم است تا  شرکت های اتوبوسرانی را ملزم به رعایت و اجرای  ۳۰ درصدی مناسب سازی کرد. از این رو لازم است که خود ستاد مناسب سازی ردیف بودجة ای  در بودجه سال ۱۴۰۰ برای امر مناسب سازی اختصاص دهد تا محقق شود.
معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور، در ادامه، اصلاح ماده ۱۰۰قانون شهرداریها، فعال کردن سامانه ای  برای  پاسخگویی و دریافت مشکلات شهروندان در خصوص مناسب سازی،
تجهیز تقاطع سطح شهر و چراغهای راهنمایی و رانندگی، توسعه مناسب سازی در ایستگاههای اتوبوس، مترو، تاکسی  و بوستانهای شهر را از جمله اقداماتی ذکر کرد که ضروری است برای  دسترسی راحت افراد دارای معلولیت صورت  بگیرد.
مناسب سازی و دسترس پذیری یکی از مسائل اصولی و اساسی برای توانمندسازی افراد دارای دارای معلولیت است
معاون وزیر و رییس سازمان بهزیستی کشوربا اشاره به قانون حمایت از افراد دارای معلولیت گفت:در فصل دوم این قانون در خصوص مناسب سازی و دسترس پذیری اماکن و معابر برای افراد دارای معلولیت آماده است که، کلیه وزارتخانه‌ها، سازمان‌ها و مؤسسات و شرکت‌های دولتی و نهادهای عمومی موظفند در طراحی، تولید و احداث ساختمان‌ها و اماکن عمومی و معابر و وسایل خدماتی به نحوی عمل کنند که امکان دسترسی و بهره‌مندی از آنها برای افراد دارای معلولیت همچون سایر افراد فراهم گردد.

دکتر وحید قبادی دانا افزود: هدف سازمان بهزیستی در راستای احقاق حقوق معلولیت ایجاد شرایط مناسب برای افراد دارای معلولیت برای داشتن یک زندگی مستقل و عادی در بستر جامعه و درون خانواده است.  

به گفته رییس سازمان بهزیستی کشور، فرد دارای معلولیت باید به منابع فرهنگی دسترسی داشته باشد و بتواند راحت در شهر تردد کند و از اماکن مختلف استفاده کند. همچنین باید بتواند بعنوان یک فرد مستقل، فعالیت های اجتماعی خود را به نحو شایسته انجام دهد.

وی با بیان اینکه مناسب سازی و دسترس پذیری یکی از مسائل اصولی و اساسی برای توانمندسازی افراد دارای دارای معلولیت است تصریح کرد: هدف این نیست که فرد دارای معلولیت وابسته به شخص یا نهاد دیگری باشد بلکه هدف این است که این فرد زندگی با منزلت و شرافت در سطح جامعه را برای خود تجربه کند. ازاین رو ما مکلف هستیم که درجهت احقاق حقوق این افراد حرکت کنیم.

قبادی دانا در ادامه با  اشاره به اینکه شهرداری ها می توانند نقش بسزایی درخصوص مناسب سازی و دسترس پذیری افراد دارای معلولیت ایفاء کنند گفت: تاکنون سعی کردیم جلسات مناسب سازی را باحضور و مشارکت بالاترین مقام دستگاه اجرایی برگزار کنیم.

وی افزود: با توجه به اینکه شهردار تهران استاد دانشگاه هستند و حتی در زمینه مناسب سازی و دسترس پذیری کتاب تألیف کردند از این رو  می توان آن را یک فرصت تلقی کرد چراکه دید علمی و اجتماعی ایشان امتیازی است که  می تواند در جهت سرعت بخشیدن مناسب سازی شـهر تهران موثر باشد و زمینه ای باشد تـا سایر کـلان شهرها   قدم های مناسبی را دراین خصوص بردارند.

رییس سازمان بهزیستی کشور درادامه با  بیان اینکه قانون هـم بعنوان ضابط اجرایی مجازات هایی برای نهادی که نتواند به وظایف خود  دراین خصوص عمل کند پیش بینی کرده است خاطر نشان کرد: جلسات گذشته ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب سازی کشور مصوبات زیـادی داشته  ازجمله انتخاب شـهـر یـزد بعنوان به عنوان پایلوت شهر دسترس پذیر و دوستدار افراد دارای معلولیت  بود.

وی یادآور شد: البته شهر تهران شهر گسترده ایست که مناسب سازی اماکنی که از قبل بوده کار سختی است اما دربرخی از موارد می شود این کار را انجام داد.

وی در ادامه گفت:  درشهر مشهد هتل تراز معلولین توسط خیرین و مشارکت های مردمی درحال احداث است که مناسب سازی  مسیرهای خاصی که حضور معلولان در آن بیشتر است به صورت مقطعی و برش برش آغاز شده حتی قراراست فردا اعضای شورای شهر و شهرداری و ... مسیرهای پرتردد از هتل به حرم و بالعکس را بازبینی کند تا اقداماتی که لازم است برای مناسب سازی انجام شود.

قبادی دانا بیان داشت : به  نظر می رسد این اقدامات نیاز به فرهنگ سازی دارد که کمیتة رسانه و آموزش عهده دار این کار است.


26 شهريور 1399 15:22
چاپ | ارسال به ديگران

سایت های مرتبط