نهایی شدن بیش از چهار هزار استخدام جامعه پرستاری با ورود سازمان بازرسی

درویشیان اعلام کرد
نهایی شدن بیش از چهار هزار استخدام جامعه پرستاری با ورود سازمان بازرسی
 رئیس سازمان بازرسی کل کشور با اشاره به نهایی شدن چهار هزار و ۴۳ مورد استخدام جامعه پرستاری و تسهیل فرایند گزینش و به‌کارگیری پرستاران با اولویت فعالان ایام شیوع ویروس کرونا گفت: تسهیل و تسریع دسترسی کارکنان درمانی ازجمله پرستاران در محیط کار به وسایل حفاظت فردی با پیگیری سازمان بازرسی، برقراری فوق‌العاده ویژه کارکنان درگیر در مقابله با ویروس کرونا و ابلاغ تخصیص ۲ هزار میلیارد تومان برای پرداخت معوقات و مطالبات کارکنان بخش سلامت در شهریور ۹۹ از جمله اقدامات انجام‌شده در این زمینه است.
به گزارش ایسنا، به نقل از سازمان بازرسی کل کشور، حجت‌الاسلام‌والمسلمین حسن درویشیان در گفت‌وگو برنامه رادیویی «رهیافت» در پاسخ به این سؤال که آیا سازمان بازرسی به چالش‌های حوزه بهداشت و درمان ورود کرده است یا خیر گفت: پیگیری های سازمان منجر به رفع مشکلاتی در حوزه تحقیقات و تولید داروهای مرتبط با کرونا، کمک به رفع مشکل برخی فعالیت‌های تحقیقاتی در حوزه کرونا مانند تحقیقات واکسن، دارو و ایمنی درمانی، پیگیری منجر به تخصیص و پرداخت ۳ هزار میلیارد تومان از مطالبات وزارت بهداشت از سازمان تأمین اجتماعی، مطالبات دارویی و تجهیزات پزشکی شرکت‌ها، جلوگیری از آزمایش‌های غیرضروری و سفارشی ویروس کرونا و پیگیری در تولید و توزیع اقلام بهداشتی و مواردی از این دست شد.
نهایی شدن بیش از چهار هزار استخدام جامعه پرستاری با ورود سازمان بازرسی
وی در پاسخ به سؤالی درباره ورود سازمان به مسائل پرستاران گفت: چند ماه پیش، رئیس قوه قضاییه مأموریتی را در خصوص بررسی مشکلات نظام پرستاری به سازمان بازرسی محول کردند که از همان روز اول، همکاران ما هیئتی را تشکیل داده و بازرسی مفصلی در خصوص شناسایی آسیب‌ها و مشکلات حوزه پرستاری انجام دادند.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور در ادامه با اشاره به نهایی شدن چهار هزار و ۴۳ مورد استخدام جامعه پرستاری و تسهیل فرایند گزینش و به‌کارگیری پرستاران با اولویت فعالان ایام شیوع ویروس کرونا گفت: تسهیل و تسریع دسترسی کارکنان درمانی ازجمله پرستاران در محیط کار به وسایل حفاظت فردی با پیگیری سازمان بازرسی، برقراری فوق‌العاده ویژه کارکنان درگیر در مقابله با ویروس کرونا و ابلاغ تخصیص ۲ هزار میلیارد تومان برای پرداخت معوقات و مطالبات کارکنان بخش سلامت در شهریور ۹۹ از جمله اقدامات انجام‌شده در این زمینه است.
وی با تأکید بر اینکه مشکلات جامعه پرستاری فراتر از این‌هاست، افزود: این مشکلات بعضاً نیازمند برخی اصلاحات ساختاری و تأمین اعتبارات بیشتر به‌ویژه در شرایط کنونی است و ما مرتب پیگیر رفع این مشکلات ازجمله پرداخت‌ها هستیم و در گزارشی که تهیه‌کرده‌ایم پیشنهادهایی در این خصوص به مسئولین مربوطه ارائه داده ایم. امیدواریم مسئولان دولتی نیز توجه ویژه و بیشتری به جامعه پرستاری و کادر درمانی داشته باشند.

سند تحول نظام جامعه آموزش‌وپرورش

 درویشیان در ادامه و در پاسخ به این سؤال که قانون مادر و سند راهبردی تحول در آموزش‌وپرورش به‌خصوص در ایام کرونا به‌ویژه در حوزه تربیت چگونه اجرا می‌شود، بیان کرد: سند تحول نظام جامعه آموزش‌وپرورش یکی از اولویت‌های نظارتی سازمان بازرسی در سال جاری بوده است.

وی گفت: در همه ابعاد آن‌ همکاران ما ورود کردند و نتایجی هم داشته است؛ ازجمله یکی از مشکلاتی که ما در کشور در رابطه با اشتغال داریم، بحث عدم مهارت لازم دانش آموزان بعد از فارغ‌التحصیلی است که پیشنهاد تشکیل سازمان ملی مهارت را متشکل از سازمان فنی حرفه‌ای، دانشگاه فنی و حرفه‌ای و دانشگاه جامع علمی و کاربردی دادیم. باید گزارش تحقق میزان سند تحول به شورای عالی انقلاب فرهنگی ارائه شود که پیگیری کردیم تا این کار انجام گیرد.
کاهش وابستگی در واردات جوجه اجداد
وی همچنین در پاسخ به سؤالی درباره نظارت سازمان بر واردات نهاده‌های دامی و همچنین سرانجام پیگیری مرغ لاین از سوی سازمان گفت: یکی از موضوعات مغفول مانده در کشور موضوع مرغ لاین آرین است؛ علی‌رغم اینکه ما یکی از ۶ کشور صاحب فناوری مرغ لاین در دنیا هستیم از دهه ۸۰ تاکنون متأسفانه سال‌به‌سال وابستگی ما به واردات جوجه اجداد که پایه تولید تخم‌مرغ و مرغ در کشور است بیشتر شد به‌گونه‌ای که صد درصد به واردات جوجه اجداد وابسته شده‌ایم درحالی‌که ما این فناوری را داشتیم.
رئیس سازمان بازرسی کل کشور ادامه داد: یک مجتمعی که قبلاً در بابل‌کنار فعال بود و تنها مجتمع فعال در غرب آسیا بود، تعطیل و رهاشده بود و با ورود و پیگیری‌های سازمان و همکاری وزارت جهاد کشاورزی این مجتمع فعال گردید و مسئولان امر قول دادند که با راه‌اندازی این پروژه تا پایان سال جاری ۵۰ درصد واردات جوجه اجداد که برای تولید مرغ لاین است کاهش یابد و تا پایان سال ۱۴۰۰ صد درصد این وابستگی قطع خواهد شد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: یکی از آثار قطع وابستگی به واردات جوجه اجداد، صرفه‌جویی سالانه یک میلیارد دلار ارز است. همچنین مرغ تولیدی فعلی استاندارد بهداشتی را ندارد. اما مرغ لاین یک مرغ استاندارد است و وزنش از حداکثر ۲ کیلوگرم بیشتر نخواهد شد و همه استانداردهای لازم را خواهد داشت.

وی گفت: از سوی دیگر در حوزه نهاده های دامی نیز پیگیری‌هایی انجام دادیم و بخشی از نهاده هایی که در گمرکات وجود داشته است آزاد شده و امیدواریم به‌زودی این مشکل برطرف شود. بنابراین حل اساسی این مشکل، تولید مرغ آرین در کشور و هم افزایش تولید نهاده‌های دامی است. ما این امکان را ازنظر زمینه کشاورزی داریم که تولید نهاده‌های دامی را افزایش دهیم تا نیاز به واردات نداشته باشیم یا کمتر از حجم فعلی نیاز به واردات داشته باشیم. مسئولان امر به سازمان بازرسی اعلام کرده‌اند تا پایان سال صد درصد این وابستگی قطع خواهد شد.

پیگیری‌ها پیرامون فساد در حوزه ورزش

درویشیان در پاسخ به سؤالی در خصوص پیگیری‌ها پیرامون فساد در حوزه ورزش، اظهار داشت: در سازمان بازرسی کل کشور یک اداره کل تحت عنوان بازرسی امور ورزش و جوانان وجود دارد که مخصوص حوزه ورزش و جوانان به‌ویژه حوزه ورزش ممحض شده است و بازرسی‌ها و نظارت‌های منظم در حوزه ورزش دارد.

رئیس سازمان بازرسی کل کشور گفت: قراردادهای متعددی چه در فوتبال و دیگر رشته ها مورد بررسی قرارگرفته است؛ اخیراً نیز بحث فدراسیون بیلیارد مطرح شد که گزارش مربوط به آن را ما سال گذشته ارائه کردیم. به‌طورکلی، مشکلی که در حوزه ورزش داریم، اشکالات ساختاری است؛ باید ساختار نظارتی وزارت ورزش اصلاح شود و بر روی قراردادهای منعقده نظارت بیشتری صورت گیرد.

وی تصریح کرد: در بحث ویلموتس سرمربی پیشین تیم ملی فوتبال، ما کاری به بحث ورود مربی خارجی نداشتیم؛ ما به فسادی که در این حوزه متوجه مسئولین مربوطه بوده ورود پیدا کردیم؛ یعنی در خود فیفا هم اگر فسادی کشف شود و مسئولی به فساد متهم شود، آن‌ها هم طبق مقررات فیفا برنمی‌تابند؛ بنابراین ورود ما از باب دخالت حاکمیت در حوزه ورزش نبوده بلکه فسادی بود که نسبت به آن تشکیل دادیم و تخلفات را به مرجع قضایی منعکس کردیم و مرجع قضایی در حال رسیدگی به موضوع است.

پیگیری ارزهای بازگردانده نشده

درویشیان در ادامه در پاسخ به سؤالی در خصوص پیگیری ارزهای بازگردانده نشده به کشور ازجمله مورد ۱۶ میلیارد دلار و مورد ۱۰ میلیارد دلار بازنگشته، گفت: این موضوع را سازمان بازرسی از طریق بانک مرکزی پیگیری کرده است. آما افرادی که تعهد ارزی داشتند(صادرکنندگان و واردکنندگان) البته بیشتر از عددی است که شما اشاره‌کرده‌اید ؛ ۵۰۰ موردش را ما به تعزیرات اعلام کردیم که در صلاحیت سازمان تعزیرات بوده و ۱۴۰۸ مورد هم به دادستانی تهران منعکس کردیم که پیگیری بکنند.

وی ادامه داد: تعدادی از آن‌ها در همین فاصله تعهداتشان را ایفا کردند؛ تعدادی دیگر از این‌ها بخش کمی از تعهداتشان را ایفا کردند؛ تعدادی ممکن است ۸۰ درصد تعهداتشان را ایفا کرده باشند یک درصد مانده باشد یا ده درصد مانده باشد؛ بعضی از این‌ها در ایفای تعهداتشان مشکلاتی دارند و به دلیل تحریم‌ها و عدم انتقال ارز متوقف‌شده است؛ این‌ها قرار شد که درواقع تفکیک بشود و با آن‌هایی که ً تعمداً و بدون هیچ توجیه و دلیلی ایفا نکردند برخورد قانونی صورت گیرد.

 پیگیری سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه جمعیت

 رئیس سازمان بازرسی کل کشور در خصوص سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری در حوزه جمعیت، گفت: مقوله جمعیت واقعاً از موضوعات بسیار مهم و مورد تأکید مقام معظم رهبری و مسئولان عالی کشور است؛ بعضاً ما متوجه شدیم که اقداماتی برخلاف سیاست‌های کلی جمعیت دارد اتفاق می‌افتد؛ با پیگیری‌هایی که صورت گرفت و البته همکاری مناسب وزارت بهداشت و درمان، مخصوصاً شخص وزیر، دستورالعمل غربالگری سندرم داون اصلاح شد و رویه توزیع رایگان اقلام پیشگیری از بارداری نیز اصلاح شد.

وی تصریح کرد: قبلاً اقلام پیشگیری رایگان توزیع می‌شد؛ این برخلاف سیاست جمعیتی است؛ ارز یارانه‌ای اقلام سقط‌جنین را حذف و توزیع آن را ممنوع اعلام شد؛ با پیگیری‌هایی که با مرکز ملی فضای مجازی صورت گرفت و تبلیغات سقط‌های غیرقانونی در فضای مجازی مورد پیگرد قرار گرفت. متأسفانه در بعضی از سایت‌ها سقط‌جنین تبلیغ می‌شد که جلوی این رویه نیز گرفته شد.

درویشیان بیان داشت: همچنین هماهنگی با پلیس فتا برای شناسایی مراکز سقط غیرقانونی جنین انجام گرفت؛ علاوه بر این‌ها بسته عملیاتی را هم طراحی کردیم که با دستگاه‌های اجرایی اعم از وزارت بهداشت و درمان، وزارت آموزش‌وپرورش، وزارت علوم و دستگاه‌های دیگر برای اصلاح وضعیت اسفناک جمعیت، گام‌های مؤثری برداشته شود.

وی خاطرنشان کرد: فارغ از اینکه موضوع جمعیت نیاز به اصلاح قانون داشته باشد یا خیر، ما بسته عملیاتی فوق‌الذکر را پیش می‌بریم؛ البته در رابطه با جمعیت، طرحی هم در مجلس مطرح است؛ ما نظراتمان را در این زمینه به کمیسیون فرهنگی مجلس ارائه دادیم؛ معتقدیم که با ظرفیت فعلی قوانین، دستگاه‌ها می‌توانند اقداماتی را در جهت تحقق سیاست‌های کلی جمعیت انجام دهند.

22 مهر 1399 19:23
چاپ | ارسال به ديگران

سایت های مرتبط